Plošnou likvidaci jmelí vyhlásili v Mořkově na Novojičínsku

Stromolezec při ořezu větví se jmelím - Foto: Michal Polášek

Stromolezec při ořezu větví se jmelímFoto: Michal Polášek

Doslova radikální řez se rozhodli udělat v Mořkově na Novojičínsku. Cílem party dělníků a lezců jsou keříky jmelí na největších stromech. Postupně odřezávají všechny napadané větve, které pak hasiči spálí. Některé vysoké lípy v obci jsou porostlé desítkami trsů jmelí.

V koruně dvacetimetrové lípy pracuje lezec s motorovou pilou. „To je prorostlé už 30 centimetrů na všechny strany. Tím pádem se musí brát celá haluz,“ vysvětluje jeho kolega Petr Kunz. 

„Pokud je napadená více než jedna třetina koruny, měl by jít dolů celý strom. Ale zkoušíme na pokyn obce zachránit co nejvíce stromů,“ dodává lesní dělník. 

V Mořkově je napadeno jmelím asi 200 stromů. Obec zatím plánuje ořezat čtvrtinu z nich. Před chemickým postřikem, o kterém se tady doslechli, že není tolik účinný, dali přednost pilám. Zároveň obec nabízí místní lidem, že se postará také o jejich zahrady. Kromě vysokých lip se totiž jmelí šíří i na ovocné stromy. 

 

V Mořkově natáčel redaktor Michal Polášek.

Vložit na svůj web

„Naše pracovní četa jmelí a napadené větve odveze na skládku a tam je za pomocí našeho sboru dobrovolných hasičů spálíme. Je důležité, aby ten napadený materiál byl spálen,“ upozorňuje starostka Mořkova Ivana Váňová (KDU-ČSL). 

Jmelí rozšiřují svým trusem ptáci. Rostlina připravuje napadený stromy o živiny a vodu. Podle dendroložky Evy Mračanské z Agentury ochrany přírody a krajiny v Ostravě je ořez stromů nejspolehlivější metodou. 

„Je důležité, jak hluboko řezat. Pokud se jenom vylomí nebo se vyřeže blízko toho místa, tak to znova vyroste,“ říká dendroložka. 

Jiná města přesto vsadila na chemii. Třeba nedaleký Frenštát pod Radhoštěm vyzkouší na jaře postřik vybraných stromů roztokem, který má oddělit listy jmelí od větve.  

Lípa po odřezání větví napadených jmelím - Foto: Michal Polášek

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  ulice U Státní hranice, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 07:00 Do 31.10.2017 15:00, Úplná uzavírka ul. U Státní hranice v Karviné-Ráji z důvodu překopu a uložení kanalizační ...
  ulice Fryštátská, Karviná, okr. Karviná, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 20.09.2017 07:00 Do 30.10.2017 16:00, Částečná uzavírka ul. Fryštátská u domu čp. 191 v Karviné-Fryštátě ...
  ulice Žofie Podlipské, Moravská Ostrava a Přívoz, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 20.09.2017 00:00 Do 20.10.2017 23:59, z důvodu realizace stavby "Odkanalizování Přívozu do ÚČOV, Objížďka - ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace