Po povodních 1997 se intenzivně začalo mluvit o nutnosti postavit v Nových Heřminovech přehradu

Vizualizace přehrady Nové Heřminovy - Foto:  Povodí Odry

Vizualizace přehrady Nové HeřminovyFoto:  Povodí Odry

Symbolem povodní v roce 1997, které přesně před 20 lety pustošily Českou republiku, se stala chystaná přehrada Nové Heřminovy na Bruntálsku. Tehdejší politici slibovali, že vodní nádrž musí být hotová co nejdříve, aby se tragické záplavy na řece Opavě už neopakovaly. O přehradě se mluví už více než 100 let a stavba je dodnes velmi choulostivým tématem.

Nejistota obyvatel malé vesnice Nové Heřminovy v předhůří Jeseníků skončila v roce 2003. Tehdy krajští zastupitelé v Ostravě odhlasovali po dlouhých debatách stavbu takzvané velké varianty přehrady. 

„Pro ty lidi je jasně dáno, tímhle krokem půjdeme a ministerstvo zemědělství a vláda je teď nucena velmi rychle rozhodnout jak dál, protože nejhorší je ta nejistota lidí,“ komentoval tehdy hejtman Evžen Tošenovský (ODS). 

 

Přesně před 20 lety se lidé na Moravě a ve Slezsku vzpamatovávali z následků největších záplav minulého století. A znova se tehdy začalo mluvit o tom, že je nutné postavit na řece Opavě velkou přehradu. Připomíná to redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

„Naděje umírá poslední a my věříme, že nakonec zdravý lidský rozum zvítězí,“ reagoval tehdejší starosta Nových Heřminov Antonín Maňák. 

Vláda až v roce 2008 rozhodla, že se přehrada stavět opravdu bude, i když menší. A obyvatelé obce následně v referendu přehradu zakázali. 

A dostáváme se do současnosti. Zastánci přehrady v Nových Heřminovech mají strach, že vesnice přijde o stamilionové náhrady, odpůrci podporují vše, co stavbu zastaví. Nové právní posudky, nové studie. 

Vykoupené jsou téměř všechny pozemky a zbývá už jen dohoda s obcí. Ta ale v tuto chvíli moc pravděpodobná není. Čeká na ni třeba nezávislý starosta Opavy-Vávrovic Miroslav Kořistka (nez.) v jedné z povodněmi nejvíce ohrožených oblastech. 

„Přehrada v Heřminovech by nás vlastně měla ochránit aspoň z 50 procent,“ říká starosta. 

První plány přehrady jsou z roku 1911, zatím poslední odhady potvrzují začátek stavebních prací po roce 2020. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 18.3.2018 15:40 do 17:50; na silnici 37015 u obce Horní Město okres Bruntál; neprůjezdné, 2 padlé stromy; Spadlé stromy na vozovce, nebezpečí, na místo jede HZS.
  Od 18.3.2018 15:40 do 17:45; v ulici Ratibořská v obci Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění, na místo jede hlídka PČR.
  D1, mezi km 376 a 341, silný vítr, ztížené jízdní podmínky, Od 18.03.2018 15:00 Do 18.03.2018 20:00, zvýšené nebezpečí nehody

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace