Podomní prodej zakazuje už přes 300 obcí. Nepoctivci zpravidla zmizeli

Podomní prodej - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Podomní prodejFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Zákaz podomního prodeje působí na nepoctivé prodejce jako strašák. Shodují se oslovené obce v Moravskoslezském kraji, které vyhlášku přijaly. Trestat dealery elektřiny, nebo prodejce hrnců, kteří přesto zvoní hlavně na byty seniorů, se však příliš nedaří. Často úředníkům chybí přesný popis obchodníka.

Nepříjemné zkušenosti s podomními prodejci už dříve popsala Gertruda Kubíčková z Karviné. „Otevřu dveře, tam stojí chlap a ptá se mne na kabelovku. Říkal mi, že to budu mít levnější, i telefon že bude levný. Jsou dotěrní a zkrátka obtěžuje mě to,“ uvedla seniorka. 

Právě Karviná patří k městům, která podomní prodej zakázala. Nařízení platí čtyři roky a radnice je spokojená. 

„Rozhodně to zabralo, rozhodně je to v pořádku. Jedině společnosti, které mění energie, tak se nám stává, že v závěru roku jsou stížnosti na to, že lidi obtěžují podomní prodejci energií,“ říká mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. 

 

Jak jsou s vyhláškou, která vyhání dealery elektřiny nebo prodejce hrnců, spokojeny radnice v Moravskoslezském kraji? Zjišťovala redaktorka Andrea Čánová.

Vložit na svůj web

V loňském roce skončily ve správním řízení jen tři případy prodejců, kteří vyhlášku porušili. Senioři totiž často nedokáží přesně určit, kdo je vlastně obtěžoval, když se třeba s takovým zážitkem svěří. 

„Většinou to jsou starší lidé, kteří volají svoje děti, svoje vnuky a říkají, hele, byl tady podomní prodejce. Babičko, jak vypadal? Já nevím. Jak se jmenoval? Já nevím. Za jakou společnost byl? Já nevím, prodával elektřinu. To nestačí,“ připomíná mluvčí. 

Zákaz podomního prodeje platí i v Chlebičově na Opavsku a nezvaných dealerů ubylo. „Předtím vlítli na obec třeba čtyři a chodili dům od domu. Ale od té doby, co platí zákaz, přestali chodit,“ pochvaluje si starosta Ilja Novotný (nez.). 

V malé vesnici žádnou městskou policii nemají a tak případné problémy s podomními prodejci řeší starosta sám. „Řekl jsem mu – podívejte se, pane, my tady máme vyhlášku. Před ním jsem vzal telefon, zavolal policii a chlap zmizel, odjel. Na takové obci je takový starosta i policajt a všechno možné,“ dodává starosta. 

Na seznamu Sdružení obrany spotřebitelů je už více než 300 obcí z celé země, které podomní prodej zakázaly.  

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace