Přemnožené jmelí na Ostravsku ničí stromy

Jmelí parazituje na starých stromech - Foto: Miroslav Kobza

Jmelí parazituje na starých stromechFoto: Miroslav Kobza

Obce v Moravskoslezském kraji bojují s přemnoženým jmelím, které ničí stromy. Agresivní parazit z nich vysává vodu a živiny a stromy usychají. Jmelí se přitom rychle šíří a napadá čím dál více druhů stromů.

Na kácení nemocných dřevin se teď chystají třeba v Ostravě-Michálkovicích. Radnice vyzývá i soukromé majitele pozemků, aby se do ničení jmelí pustili, a nabízí jim pomoc. 

„Tady je další strom, který nemá už snad ani větve, má pouze jmelí. Ten strom je mrtvý a je zapotřebí ho zlikvidovat, tady už ořez nepomůže,“ ukazuje místostarosta Vladimír Kozel (nezávislí pro Michálkovice). 

 

Velkým nepřítelem je pro řadu obcí v kraji jmelí, dřevorubci kvůli němu budou ještě před začátkem vegetačního období kácet řadu stromů. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Obvod vyzývá i soukromé majitele pozemků, aby se do ničení jmelí pustili a zabránili tak dalšímu šíření. Podle místostarosty jim to sice radnice nemůže přikázat, nabízí jim ale určité úlevy. 

„S některými firmami jsme domluveni, že strom pokácejí jen za to dřevo, a majitele by to nic nestálo. Takový strom nechat pokácet, to stojí asi čtyři tisíce. A není legislativa, která by ty lidi k pokácení donutila,“ dodává Kozel. 

Jmelí je problém hlavně na Moravě a ve Slezsku 

Kvůli jmelí padlo i několik stromů na Michalském náměstí a další na pokácení v obvodu čekají. Desítky vzrostlých stromů budou kácet také například ve Frýdku-Místku. 

jmelí - Foto: Stock Exchange

jmelíFoto: Stock Exchange

Přemnožené jmelí je velký problém hlavně na Moravě a ve Slezsku, říká Marcela Klemensová z ekologického sdružení Arnika. V Moravskoslezském kraji přitom jmelí napadá čím dál více druhů dřevin. 

„V Čechách je situace o hodně lepší, to je pravda, ale pak už o tom docela málo víme, protože nikdo zatím nedělal nějaký soubornější průzkum na toto téma,“ dodává Klemensová. 

Jmelí přitom dříve napadalo hlavně lípy, teď už se mu brání jen pár druhů, například buk nebo modřín. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 327.6 a 328.1, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.03.2017 07:30 Do 23.03.2017 08:30, sestava ...
  ulice Pod Zvonek, Český Těšín, okr. Karviná, uzavřeno, stavební práce, Od 27.03.2017 07:00 Do 28.03.2017 20:00, Úplná uzavírka silničního provozu na pozemní komunikaci ul. Pod Zvonek. Důvodem uzavírky ...
  silnice III/4863 (ulice Hukvaldská), Příbor - silnice II/486, Hukvaldy, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno, sportovní akce, Od 25.03.2017 10:50 Do 25.03.2017 18:40, úplná uzavírka sil. č. III/4863, č. III/4824, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace