Propojit sport a vzdělávání. Ostravský Baník otevřel maturitní obor

FC Baník Ostrava - Foto: Tomáš Adamec

FC Baník OstravaFoto: Tomáš Adamec

Propojit vrcholový sport a vzdělání, to je dnes nutnost. Uvědomují si to také ve fotbalovém Baníku Ostrava a proto od letošního září na Základní škole Bohumíra Dvorského v Ostravě-Bělském lese spustili čtyřletý maturitní obor Ekonomika a sport s povinně volitelným předmětem fotbal.

Třída talentovaných fotbalistů Baníku ve věku 15 a 16 let je v kraji unikátem. „Bude to jediná škola, která bude mít pouze hráče fotbalu. A pouze Baníku,“ poznamenal Miloš Kosík, ředitel Základní školy Bohumíra Dvorského. 

Fotbalový Baník zatím měl tréninkové zázemí a speciální fotbalové třídy pouze u ZŠ Jana Šoupala v Ostravě-Porubě. Podle majitele klubu Václava Brabce potřeboval Baník středoškolskou návaznost. 

„Myslím, že je to hodně důležité, protože výuka na ZŠ Jana Šoupala je výborná, ale neměli jsme na to navazující studium a kluci nám v patnácti letech odcházeli. Když jsme jim nabídli tento obor, tak jsou za to rádi, zůstávají pohromadě,“ vysvětluje Brabec. 

 

Ostravský Baník se snaží propojit sport a vzdělávání. Podrobnosti zjišťoval redaktor David Procházka.

Vložit na svůj web

Jedním z 22 studentů nového středoškolského oboru je i útočník týmu Baníku do 16 let Vojtěch Wojatschke. A propojení školy a fotbalu mu plně vyhovuje. „Máme více tréninku. Kdybych byl na jiné škole, neměl bych takové zatížení, jako je na této škole,“ říká. Podle možného budoucího kanonýra Baníku je první měsíc v nové škole bezproblémový. 

To před dvaceti lety byly možnosti fotbalistů ke studiu hodně omezené. „Ve čtrnácti jsem přišel z Šumperku, šel jsem na střední odborné učiliště s maturitou mechanik automatizační techniky. Rodiči jsem byl tlačen, že nejprve si mám udělat školu. Mohl jsem při tom hrát fotbal, ale základ byl udělat maturitu. Udělal jsem ji a pak jsem se mohl věnovat jenom fotbalu,“ vzpomíná Radek Slončík, který v 90. letech patřil k nejlepším fotbalistům v ligové soutěži. 

Momentálně trénuje baníkovskou sedmnáctku. „Říkám to těm klukům, které trénuji, že je to náročné, ale dá se to zvládnout. Když člověk chce, tak se to zvládne,“ říká k propojení studia a fotbalu Slončík. Navíc dnes už mají mladí baníkovci přeci jen větší výběr a jednodušeji mohou skloubit své studijní zájmy s fotbalem. 

Majitel klubu Václav Brabec má před sebou ještě hodně práce. „Cítím, že je to důležitý, byť jeden z prvních kroků, které tady v Baníku byly zahájené. Už několikrát jsem řekl, že Baník je pořád ještě v porodních bolestech, ale hrabe se nahoru. Věřím tomu, že během několika let bude na výsluní českého fotbalu. Věřím tomu, jinak bych to nedělal,“ uzavírá Brabec. 

Na Základní škole Bohumíra Dvorského letos bude studovat prvních 22 baníkovců, v dalších letech postupně naroste počet tříd až na čtyři.  

Autor:  David Procházka
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 352.4 a 352.6, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 13.12.2017 07:00 Do 13.12.2017 17:00, , údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 352.6 a 352.4, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 13.12.2017 07:00 Do 13.12.2017 17:00, , údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  ulice Strmá, Český Těšín, okr. Karviná, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 15.12.2017 07:00 Do 17.12.2017 18:00, Ůplná uzavírka silničního provozu na pozemní komunikaci ul. Strmá, Objížďka - obousměrná: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace