První obce v Beskydech mají kontejnery na odpad zabezpečené před medvědy

Některé obce v Beskydech mají "medvěduvzdorné" kontejnery - Foto: Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

Některé obce v Beskydech mají "medvěduvzdorné" kontejneryFoto: Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

Medvědi putující beskydskými kopci musejí zapomenout na zpestření jídelníčku lidskou potravou. Alespoň v některých obcích. Ekologové z hnutí Duha totiž víka kontejnerů na rizikových místech v Ostravici a ve Starých Hamrech ve spolupráci s obcí zabezpečili speciálními páčkami. Pro člověka je otevření popelnice snadné, medvěd si ale s víkem neporadí.

Díky novému mechanismu na popelnicích se má snížit riziko návyku šelem na pojídání zbytků v okolí lidských obydlí a zmenšit hrozba napadení člověka medvědem. 

„Je to novinka, aby tam nevlezl medvěd. Viděl jsem, co tady na jaře způsobili. Živého medvěda jsem tady neviděl, ale prý se ze slovenské strany tady něco pohybovalo,“ říká důchodce Milan, který žije v Ostravici už pětadvacet let, teď zrovna nese pytel s odpadky a bez větší námahy zvedá víko. 

 

První obce v Beskydech mají "medvěduvzdorné" kontejnery. Patří mezi ně i Ostravice, kde natáčela redaktorka Jana Jeckelová.

Vložit na svůj web

„Odjistíte pojistku, vyhodíte svůj odpad a důležité je, abyste při odchodu poklop zavřeli,“ říká starosta Ostravice Miroslav Mališ. 

Jeden z kontejnerů je i v chatové oblasti Skalka. Je na něm žlutý obrázek medvěda. „Tyto části sousedí s lesním porostem, kde je předpoklad, že se pak šelmy stáhnou do obce,“ dodává starosta. 

Právě k popelnici ve Skalce se už dříve medvěd údajně zatoulal. Podle ekologa z Hnutí Duha Miroslava Kutala mají právě takovému přibližování šelem k lidským obydlím víka na kontejnerech zabránit. 

„Pokud si medvědi navyknou na tento způsob potravy, vlastně ztrácí svoji přirozenou plachost a můžou být pro člověka nebezpeční. Do popelnice se vyhazuje i biologický odpad a medvěd má nejlepší čich z velkých šelem a dokáže vycítit rozkládající se potravu na velkou vzdálenost,“ upozorňuje. 

Ekologové plánují zabezpečené kontejnery v Beskydech ještě rozšířit. Záleží ale na zájmu obcí a na přístupu lidí. Třeba v Ostravici už někdo z místních na nová víka namontoval součástky, které lidem ale i medvědům otevření usnadní. 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 15.12.2017 04:40 do 06:40; v ulici Ostravská v obci Těrlicko okres Karviná; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do plotu.
  D1, mezi km 321.9 a 322.1, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 15.12.2017 07:30 Do 15.12.2017 15:00, oprava výtluků, údržba ...
  Od 14.12.2017 15:10 do 15.12.2017 15:15; na silnici 56 u obce Staré Hamry okres Frýdek-Místek; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace