Senioři z bruntálských obcí dostávají od radnic příspěvky na topení

Peníze - Foto: Licence Public domain CC0

PenízeFoto: Licence Public domain CC0

V některých obcích na Bruntálsku mohou penzisté využít speciální příspěvek. Radnice jim dávají peníze na nákup palivového dřeva a senioři se o peníze hojně hlásí. Letos museli začít topit dříve a tak se z komínů horských chalup linul kouř už po letních prázdninách.

Na topení dřevem nedá dopustit třeba penzista pan Stanislav. „Dřevo má daleko větší výhřevnost. A jestli dáme do kotle víc, tak za tři čtyři hodinky dáme dalších pět špalků tvrdého dřeva a to vydrží další asi tři hodinky, někdy i čtyři,“ vypráví u svého kotle pan Stanislav. 

Hromady dřeva kolem chalup tvoří nezbytný kolorit vesnic v podhůří Jeseníků a třeba v Holčovicích letos začali topit mnohem dříve. „Topná sezóna tady už dávno začala. Někdy v polovině září, někteří začali topit i dříve,“ potvrzuje starosta Pavel Šprinz (SNK).  

 

Senioři z bruntálských obcí dostávají od radnic příspěvky na topení. Podle starostů mladé rodiny z vesnic odchází a pro penzisty je dlouhé zimní období finančně náročné. Podrobnosti připravila redaktorka Andrea Čánová.

Vložit na svůj web

Radnice dává seniorům 1000 korun jako příspěvek na topení. „Berou to jako výraznou pomoc. Navíc my teď žijeme v epicentru kůrovcové kalamity a tady se neustále těží dřevo, čehož někteří využívají kvůli sníženým cenám,“ dodává starosta. 

Na topení přispívají i sousední Heřmanovice. Příspěvky na dřevo také začínají na tisícikoruně a navyšují se podle věku seniorů, upřesnil starosta Jan Tomalský (STAN). 

„Heřmanovice jsou taková podhorská obec, kde zima začíná trošku dřív, proto jsme se rozhodli přispět. Mladí odcházejí za studii, opouštějí naše vesničky a zůstávají jen ty starší ročníky,“ dodal starosta. 

Heřmanovice dají ročně na příspěvky na dřevo zhruba 100 tisíc korun.  

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace