Slezskou univerzitu v Opavě čeká rekonstrukce, naplánovaná je i přístavba pro knihovnu

Rektorát Slezské univerzity v Opavě - Foto: F. Tichý

Rektorát Slezské univerzity v OpavěFoto: F. Tichý

Knihovna je pro každou univerzitu naprosto klíčovým místem. Pokud pro ni vysoká škola nemá vhodné prostory, jsou menší knihovny roztroušené, a to vede k mnoha komplikacím. Právě taková úvaha byla na začátku největší stavební akce v dějinách opavské Slezské univerzity. Díky rekonstrukci a přístavbě jedné velké knihovny se k nepoznání změní jedno z historických opavských náměstí.

„Nacházíme se na nádvoří Bezručova náměstí 14. Dům na této adrese sloužil jako okresní úřad. Slezská univerzita ho získala v roce 2006,“ říká kvestor Slezské univerzity Jaroslav Kania, který stojí u majestátního domu z roku 1907. 

Prapůvodně v něm sídlilo Zemské finanční ředitelství, dnes za okny sedí studenti. Za 225 milionů korun prokoukne fasáda, okna, vnitřní prostory a nejen to. 

„Je plánovaná i přístavba, pracovně to můžeme nazvat jako univerzitní knihovna. Díky výstavbě tohoto nového objektu můžeme centralizovat veškeré knižní fondy a také rozšiřovat služby pro celou širokou veřejnost, nejen studentům a pedagogům,“ vysvětluje Kania. 

Prastará dominanta Bezručova náměstí bude nečekaně průchozí. „Je to velmi zajímavé, páni architekti si vyhráli. Abychom zatraktivnili vstup do univerzitní knihovny, přišli s nápadem, vybudovat přes stávající objekt vstupní tunel. Tím bude zatraktivněn přístup do univerzitní knihovny z ulice Mírová,“ popisuje kvestor. 

Současně zmizí z Bezručova náměstí nedůstojný dřevěný přístřešek, který léta bránil vchod do budovy před padající omítkou. A univerzita se dočká úplně nových kanceláří v místech, která mají rádi milovníci staré architektury. 

„Bude využita i půda, která je v současné době nevyužívána. Vznikne tam administrativní a technické zázemí pro fakultu veřejných politik. Věříme, že tím fakultě připravíme důstojný stánek k tomu, aby mohla zkvalitnit výuku, kterou nyní provádí. A případně jim umožnit rozvoj oborů a specializací,“ dodává kvestor. 

Téměř čtvrt miliardy korun chce Slezská univerzita utratit za tuto stavbu do léta roku 2016. 

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 19.2.2018 14:50 do 16:55; na silnici 445 v obci Malá Morávka okres Bruntál; u BČS DOM Oil; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.
  na silnici 56 u obce Staré Hamry okres Frýdek-Místek; před Starými Hamry, nehoda, havarované vozidlo, Od 19.02.2018 13:00 Do 19.02.2018 16:05, průjezdné s opatrností
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace