Slezskou univerzitu v Opavě čeká rekonstrukce, naplánovaná je i přístavba pro knihovnu

Rektorát Slezské univerzity v Opavě - Foto: F. Tichý

Rektorát Slezské univerzity v OpavěFoto: F. Tichý

Knihovna je pro každou univerzitu naprosto klíčovým místem. Pokud pro ni vysoká škola nemá vhodné prostory, jsou menší knihovny roztroušené, a to vede k mnoha komplikacím. Právě taková úvaha byla na začátku největší stavební akce v dějinách opavské Slezské univerzity. Díky rekonstrukci a přístavbě jedné velké knihovny se k nepoznání změní jedno z historických opavských náměstí.

„Nacházíme se na nádvoří Bezručova náměstí 14. Dům na této adrese sloužil jako okresní úřad. Slezská univerzita ho získala v roce 2006,“ říká kvestor Slezské univerzity Jaroslav Kania, který stojí u majestátního domu z roku 1907. 

Prapůvodně v něm sídlilo Zemské finanční ředitelství, dnes za okny sedí studenti. Za 225 milionů korun prokoukne fasáda, okna, vnitřní prostory a nejen to. 

„Je plánovaná i přístavba, pracovně to můžeme nazvat jako univerzitní knihovna. Díky výstavbě tohoto nového objektu můžeme centralizovat veškeré knižní fondy a také rozšiřovat služby pro celou širokou veřejnost, nejen studentům a pedagogům,“ vysvětluje Kania. 

Prastará dominanta Bezručova náměstí bude nečekaně průchozí. „Je to velmi zajímavé, páni architekti si vyhráli. Abychom zatraktivnili vstup do univerzitní knihovny, přišli s nápadem, vybudovat přes stávající objekt vstupní tunel. Tím bude zatraktivněn přístup do univerzitní knihovny z ulice Mírová,“ popisuje kvestor. 

Současně zmizí z Bezručova náměstí nedůstojný dřevěný přístřešek, který léta bránil vchod do budovy před padající omítkou. A univerzita se dočká úplně nových kanceláří v místech, která mají rádi milovníci staré architektury. 

„Bude využita i půda, která je v současné době nevyužívána. Vznikne tam administrativní a technické zázemí pro fakultu veřejných politik. Věříme, že tím fakultě připravíme důstojný stánek k tomu, aby mohla zkvalitnit výuku, kterou nyní provádí. A případně jim umožnit rozvoj oborů a specializací,“ dodává kvestor. 

Téměř čtvrt miliardy korun chce Slezská univerzita utratit za tuto stavbu do léta roku 2016. 

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  (ulice Vítkovická), Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, pravý jízdní pruh uzavřen, stavební práce, Od 26.09.2017 00:00 Do 05.10.2017 23:59, „Výměna kolejnic, dojde k částečné uzavírce jednoho jízdního ...
  silnice III/4739, Kaňovice - Dolní Datyně, okr. Karviná., práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 25.09.2017 00:00 Do 15.10.2017 23:59, "Souvislé opravy povrchu silnice", Vydal: Magistrát města ...
  silnice III/46810, Petrovice u Karviné, část obce Závada, okr. Karviná, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 27.09.2017 06:00 Do 09.11.2017 17:59, Částečná uzavírka silnice III/46810 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace