Tři králové vyrazili do ulic. V Ostravě sbírka pomůže například mobilním hospicům

Tříkráloví koledníci - Foto: Lenka Nechvátalová

Tříkráloví koledníciFoto: Lenka Nechvátalová

Moravskoslezské domácnosti začali obcházet charitní koledníci. Popřejí do nového roku, zazpívají koledu a lidé jim mohou přispět do zapečetěné pokladničky. Do Tříkrálové sbírky se postupně zapojí až 3000 skupinek. Loni akce vynesla díky štědrosti dárců v kraji přes 15,5 milionů korun.

Zástupci ostravské charity v převlečení za tři bájné mudrce vyrážejí na koledu. Letos jim bude v Moravskoslezském kraji pomáhat zhruba 9000 dobrovolníků. 

„Koledníci jsou celkem snadno rozpoznatelní podle několika znaků. Tím prvním a nejviditelnějším je přestrojení za tři krále. Dále mají pokladničku, která, protože se jedná o veřejnou sbírku, je úředně zapečetěná, má charitní znak a své číslo, přičemž číslo pokladničky musí odpovídat číslu průkazky,“ upřesňuje koordinátor sbírky Martin Hořínek. 

 

V ulicích kraje se po roce opět objevily děti v převlečení za Kašpara, Melichara a Baltazara. Až do 14. ledna budou obcházet domácnosti a koledovat. Podrobnosti k Tříkrálové sbírce přidává redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Tříkrálová sbírka tradičně pomáhá lidem v nouzi. Charita má už teď vytipované projekty, které by ráda z výnosu podpořila. 

„Konkrétně v Ostravě budeme z Tříkrálové sbírky financovat například rekonstrukci nízkoprahového denního centra pro lidi bez přístřeší nebo provoz sociálního šatníku. Dále chceme zakoupit novou pračku do hospice svatého Lukáše, která bude stát zhruba 700 tisíc korun. Část finančních prostředků půjde rovněž na chráněné dílny Charity svatého Alexandra,“ říká ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. 

Loni byl výtěžek sbírky rekordní, v dobrý výnos věří charita i letos. I díky tomu, že se jí v kraji podařilo sehnat více koledníků. Podle Martina Hořínka pomohly i sociální sítě. 

Čtěte také: Tříkrálová sbírka vynesla v Moravskoslezském kraji 15,5 milionu korun

„Protože sociální sítě jsou momentálně asi největší hybnou silou mezi mládeží, tak charity využívají čím dál víc i tento nástroj pro oslovování koledníků. Na sociálních sítích dochází jak k oslovování nových kolednických skupinek, tak tam probíhají různé soutěže, koledníci si sdílejí fotky a příspěvky a tím se ta zpráva o koledě zase šíří dál,“ vysvětluje Hořínek. 

Dalšímu ročníku Tříkrálové sbírky v kraji požehnal farář Jan Larisch. Letos koná už poosmnácté, její součástí jsou i tříkrálové průvody. Třeba tuto sobotu ve Frýdku-Místku, tři králové tam na velbloudech dojedou na náměstí Svobody k živému betlému.  

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, I/11 Ostrava Rudná
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  Od 20.1.2018 08:00 do 10:00; v ulici Sokola Tůmy v obci Frýdek-Místek; nehoda; havárie OA

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace