Třinecká radnice spustila veřejnou sbírku na obnovu kostela v Gutech

Z dřevěného kostela nezbylo téměř nic - Foto: Petr Sznapka

Z dřevěného kostela nezbylo téměř nicFoto: Petr Sznapka

Ode dneška mohou lidé přispívat na obnovu dřevěného kostela Božího těla v Třinci. Veřejná sbírka, kterou v pondělí schválila třinecká radnice, není zatím časově omezena.

Peníze mohou lidé posílat na zvláštní účet 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky. Informoval o tom Patrik Žondor z třinecké radnice. 

„Chceme pomoci vlastníkovi v tom, aby tento gutský kostelík do budoucna znovu stál,“ uvedla v pondělí starostka Třince Věra Palkovská (SNK). Věří, že sbírka bude úspěšná. „Maily, telefony, SMS chodí z různých částí republiky, dokonce ze Slovenska. Je tady obrovská podpora,“ dodala. 

Vzácný dřevěný kostel z 16. století shořel minulý týden v noci na středu. Policie v souvislosti s požárem obvinila tři mladíky, dva z nich poslal soud do vazby. Motiv činu stále ještě není znám. Hmotná škoda se odhaduje v desítkách milionů, historická škoda je však nevyčíslitelná. 

Římskokatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.3.2018 07:05 do 09:10; na silnici 46824 u obce Chuchelná okres Opava; Vozidlo přepadlo přes svodidla z mostu na železniční trať; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, ...
  Stav vozovky: námraza, D48-64,9 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace