U hlavního nádraží v Ostravě začala demolice starých objektů. Bude tam muzeum MHD

Depozitář historických vozidel - tramvaj č. 25 - Foto:  Archiv Kroužku přátel MHD Ostrava

Depozitář historických vozidel - tramvaj č. 25Foto:  Archiv Kroužku přátel MHD Ostrava

Vedení Ostravy vybralo návrh podoby muzea městské hromadné dopravy. V soutěži vyhrál koncept rakouského studia BWM Architekten. Základem expozice budou historické tramvaje, trolejbusy a autobusy. Na vybraném místě u hlavního nádraží v Přívoze už začaly demolice některých vykoupených budov.

Hlavní vstup do budoucího muzea by měl být ve Wattově ulici. Díky demolicím některých okolních budov vyniklo asi sto let staré trojhalí, které tady má zůstat a stát se výstavním prostorem. 

„Je to něco nového. Když můžeme vystavovat rezavé pece, proč ne staré tramvaje. Já jsem pamětník. Hromadnou dopravu v Ostravě využívám od roku 1955,“ těší se na muzeum dlouholetá obyvatelka Přívozu Anna Kaločová. 

Podle asi čtyřicetiletého Jiřího by mohlo muzeum prospět rozvoji celé čtvrti. „Přívoz by se mohl zviditelnit. Kdysi to byla krásná část Ostravy, teď je taková šedá a špinavá. Snad to bude vypadat lépe,“ doufá pan Jiří. 

 

Připravované muzeum MHD získává konkrétnější obrysy. Město vybralo návrh, který počítá s využitím některých budov někdejšího průmyslového areálu v Přívoze. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

To byl i jeden z důvodů, proč se město pro Přívoz rozhodlo. „V rámci výběru místa nám připadne strategické umístit muzeum do Přívozu vedle hlavního nádraží. Jednak proto, abychom dali jasně najevo, že Ostrava považuje lokalitu hlavního nádraží za vstupní bránu do města. Umístění muzea do této části Ostravy by mělo směřovat k tomu, že i tato část se trošičku pozvedne,“ vysvětluje radní Lukáš Semerák (Ostravak). 

Muzeum by mělo být zajímavé nejen sbírkou historických tramvají, trolejbusů a autobusů, která je třetí největší v republice, ale i dalšími atrakcemi pro celou rodinu. Budou ve vnitřní i venkovní části areálu. 

„Chceme, aby tam byly edukativní programy, které ukážou dětem a mladým, jak funguje například elektromotor, jak fungují souvislosti MHD. Myslíme i na aktivity pro předškolní děti – v jednom návrhu je visutá dráha s elektroautíčkem,“ dodává Semerák. 

K rozhodnutí města přispěli členové Kroužku přátel MHD Ostrava, kteří se o historické vozy roky starají. „Vozidla jsou uzavřena v areálu a moc se mezi lidi nedostanou. Jsou to jen mimořádné akce. Místo v Přívoze je mimořádně výhodné,“ říká za kroužek Kamil Bárta. 

Muzeum by se mělo začít stavět v roce 2019. 

Historická tramvaj ostravského dopravního podniku - Foto: František Tichý

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  ulice Spojovací, Plesná, Ostrava, uzavřeno, práce na silnici, Od 20.11.2017 06:00 Do 03.12.2017 13:33, objízdná trasa je vedena ulicemi: Průběžná, 17. listopadu, 26. dubna, Vlnitá
  ulice Zbytecká, Dolní Lutyně, okr. Karviná, práce na silnici, omezení, Od 27.11.2017 07:00 Do 08.12.2017 12:22, z důvodu realizace stavby "Sjezd na sil. I/67 na ul. Zbytecká v Dolní Lutyni"
  ulice Matuškova, Havířov, okr. Karviná, oprava povrchu vozovky, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.11.2017 07:00 Do 24.11.2017 20:00, "Plošné opravy místních komunikací", ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace