V Beskydech na Prašivé přibude zákazová značka. Na vrchol se autem nesmí

Ilustrační foto - Foto: Andrea Švubová

Ilustrační fotoFoto: Andrea Švubová

Radnice ve Vyšních Lhotách chce rozšířit možnosti parkování pod vrchem Prašivá. Lesáci totiž nedávno omezili na horu vjezd a už brzy na to upozorní i nová značka. Na lesní cestě prudce narůstal provoz a klidný výstup hlavně o víkendech byl kvůli projíždějícím autům takřka nemožný. Jenže záchytné parkoviště dole je malé a nestačí náporu výletníků.

„Konečně, protože kolikrát tam jezdí i tranzity. A vůbec – zaparkovat mohou dole a vystoupat nahoru pěšky. Je to nakonec zdravější,“ pochvaluje si cyklista Eda Herák z Havířova, že už na vrchol Prašivé auta nemohou. 

Se zákazem souhlasí i Martin Stiller, správce horské chaty pod vrcholem. I když očekává, že návštěvnost zřejmě trochu poklesne. „S tím musíme holt počítat, ale nedá se na všechno dívat skrz peníze. My tvrdíme, že ochrana přírody je na prvním místě,“ říká Stiller. 

 

Turisté už pár měsíců na vrchol Prašivé autem nevyjedou, Lesy ČR tam vjezd zakázaly. Obec teď řeší, kde umožní motoristům zaparkovat auta. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Omezení vjezdu se naplno podle Martina Stillera projeví až po umístění zákazové značky. Obec současně pracuje na tom, aby našla pro auta více možností k zaparkování pod horou. 

„My se to snažíme řešit. Zpracováváme bezpečnostní analýzu a zároveň zpracováváme změnu územního plánu, kdy doufáme, že cesta na Prašivou bude alespoň ve spodní části rozšířena a bude zde umožněno podélné parkování, aby to mohlo dále přispět ke zklidnění situace,“ říká starostka Vyšních Lhot Dana Nováková (nez.). 

Dopravní značku zakazující vjezd všem motorovým vozidlům umístí lesáci na cestu na přelomu října a listopadu. „Jedná se o výjimečnou přírodní lokalitu v chráněné krajinné oblasti, do které je vjezd všem motorovým vozidlům podle zákona zakázán. Značka na to veřejnost ještě upozorní. Dodržování bude střežit policie i lesníci,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že zákaz platí celoročně. 

Několik povolenek k vjezdu dostala pro své hosty jen chata Prašivá a dvě farnosti. To aby měli přístup k dřevěnému kostelíku na vrcholu hory.  

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 297 a 376, ve směru Bohumín – PL, kluzká vozovka, sníh, Od 21.01.2018 05:33 Do 21.01.2018 21:33
  Srážky: sněžení, D1-369.5
  Srážky: sněžení, D1-369,5 km most

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace