V Beskydech začalo tradiční sčítání velkých šelem. Stopy v horách hledá na 80 ekologů

František Šulgan je každoročním účastníkem sčítání šelem - Foto: Michal Polášek

František Šulgan je každoročním účastníkem sčítání šelemFoto: Michal Polášek

Medvěd, rys a vlk, to jsou více či méně vzácní obyvatelé našich hor. V Beskydech se už potřiatřicáté vydávají do terénu ochránci přírody, aby zjistili, kolik tam přibližně těchto velkých šelem žije. Letos se na mapování podílí téměř osm desítek dobrovolníků.

Se zkušeným stopařem Františkem Šulganem ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy se prodíráme lesem poblíž sedla Pindula mezi Frenštátem a Rožnovem pod Radhoštěm. 

„Tady v tomto místě byla umístěna fotopast, a to proto, že už v tomto místě, jak byla sněhová pokrývka, tak tady nad tím chodníkem byly objeveny stopy rysa,“ ukazuje účastník monitoringu. 

Během dne při hledání stop nachodí kolem deseti kilometrů. „Takhle mám v plánu jít tady na blízkou Kamenárku a tam to vypadá, že to je tak 10 kilometrů za den. Při tom pomalém pohybu je to vlastně celodenní výprava,“ dodává Šulgan. 

Stopy, to si asi většina posluchačů představí, že to jsou stopy v hlíně, na zemi. Ale ochránci přírody hledají i něco jiného. 

 

Stovky kilometrů nachodí v těchto dnech ekologové po Beskydech. Pátrají tam po stopách velkých šelem. V lesích natáčel také reportér Michal Polášek.

Vložit na svůj web

„Vlastně jak napadne sníh, tak to je taková učebnice, která nám ukáže, že to zvíře se vám najednou otře o strom, zanechá pachové stopy, pak jde dál. Najednou objevíte nějakou ulovenou zvěř, třeba veverku a podobně,“ vypráví František Šulgan. 

Uběhla hodina od našeho rozloučení a František Šulgan hlásí do telefonu úspěch. Zatímco autor těchto řádek objevil jen stopu lišky, on našel rovnou otisk nohy rysa a kromě fotografie a záznamu do formuláře dělá také jeho sádrový odlitek. 

„Na přelomu února března dochází k páření rysů, takže ti rysové se pohybují. Ale zjišťujeme i jiné druhy, například vlka. Pokud je teplo, můžeme vzácně zastihnout i medvěda,“ vysvětluje zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová. 

Výsledky letošního sčítání budou hotové za měsíc. Podle těch loňských se Beskydy stále mohou pyšnit tím, že v nich jako v jediném pohoří v zemi žijí rysi, vlci a medvědi současně. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 338 a 328, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 16:00, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00
  ulice Šubertova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.03.2018 06:00 Do 30.03.2018 19:00, úplná uzavírka ulice Šubertovy v křižovatce s ul. Stodolní, Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace