V Opavě začala výstava Retrogaming. Potěší milovníky vysloužilých počítačových her

Arkádový videoautomat - Foto: Martin Knitl

Arkádový videoautomatFoto: Martin Knitl

Vývoj počítačů jde tak rychle, že 20 let staré přístroje už patří do muzea a na výstavy. V opavském Obecním domě jedna taková začala. Jmenuje se Retrogaming a určitě potěší ty z vás, kteří pamatují začátek éry osobních počítačů.

Výstava se vrací se do 80. a 90. let minulého století, kdy psaní na klávesnici anebo hraní her bylo úplně jiným zážitkem než dnes. Pro oči, ale i pro uši. Součástí totiž byly i charakteristické zvuky pravěku počítačových her, kdy dnešní pětačtyřicátníci chodili na střední školu. 

Znovu si je zahrát a slyšet typické strojové melodie – právě to nabízí opavský Retrogaming. David Váhala, organizátor výstavy právě hledá zásuvku pro jeden z velkých automatů. „Jedná se o arkádový videoautomat československé výroby. Člověk vhodil minci a mohl si zahrát sám nebo proti spoluhráči. Po časově omezenou dobu,“ říká. 

Plakát k legendární hře Doom - Foto: Martin Knitl

A jsou tady i docela těžké hranaté počítače, které spíše připomínaly pokladny v samoobsluze. „To je vlastně legendární stroj Tesla a je to jeden z prvních počítačů československé výroby,“ dodává Váhala. 

Legendární stroj Tesla, jeden z prvních počítačů československé výroby - Foto: Martin Knitl

Legendární stroj Tesla, jeden z prvních počítačů československé výrobyFoto: Martin Knitl

A součástí výstavy je i skutečné hráčské doupě. „Návštěvníci si mohou zahrát na dobových strojích – například na Atari, Sinclairu, případně na novějších počítačích, které ale budou vybaveny emulátory, aby na nich bylo možné hrát staré hry,“ říká organizátor výstavy. 

Výstava o starých časech počítačových her je otevřená od začátku týdne. „Návštěvníci mohou přicházet od úterý do neděle každý den od 10:00 do 18:00. Oblíbené jsou komentované prohlídky a i v případě této výstavy je nabídneme, s Davidem Váhalou,“ dodává další z organizátorek Kateřina Pelcová. 

Kromě hraní her a prohlídky starých strojů jsou na výstavě k vidění také plakáty z přelomu 80. a začátku 90. let, takže legendární Doom je tady taky. 

Pokud tohle všechno chcete vidět a trochu i osahat, máte čas do 19. listopadu. 

Výstavu Retrogaming můžete v Opavě navštívit do 19. listopadu - Foto: Martin Knitl

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.10.2017 10:40 do 11:40; v ulici Provaznická v obci Ostrava , délka 102m; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2 OA bez zranění
  Od 24.10.2017 11:10 do 13:15; na silnici 441 u obce Odry okres Nový Jičín; nehoda; Havárie OA do mostu se zraněním
  D1, mezi km 332.5 a 332.3, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 11:45 Do 24.10.2017 18:00, Pozor!, Oprava svodidel po dopravní nehodě, údržba a opravy svodidel, zdroj: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace