V Opavě začala výstava Retrogaming. Potěší milovníky vysloužilých počítačových her

Arkádový videoautomat - Foto: Martin Knitl

Arkádový videoautomatFoto: Martin Knitl

Vývoj počítačů jde tak rychle, že 20 let staré přístroje už patří do muzea a na výstavy. V opavském Obecním domě jedna taková začala. Jmenuje se Retrogaming a určitě potěší ty z vás, kteří pamatují začátek éry osobních počítačů.

Výstava se vrací se do 80. a 90. let minulého století, kdy psaní na klávesnici anebo hraní her bylo úplně jiným zážitkem než dnes. Pro oči, ale i pro uši. Součástí totiž byly i charakteristické zvuky pravěku počítačových her, kdy dnešní pětačtyřicátníci chodili na střední školu. 

Znovu si je zahrát a slyšet typické strojové melodie – právě to nabízí opavský Retrogaming. David Váhala, organizátor výstavy právě hledá zásuvku pro jeden z velkých automatů. „Jedná se o arkádový videoautomat československé výroby. Člověk vhodil minci a mohl si zahrát sám nebo proti spoluhráči. Po časově omezenou dobu,“ říká. 

Plakát k legendární hře Doom - Foto: Martin Knitl

A jsou tady i docela těžké hranaté počítače, které spíše připomínaly pokladny v samoobsluze. „To je vlastně legendární stroj Tesla a je to jeden z prvních počítačů československé výroby,“ dodává Váhala. 

Legendární stroj Tesla, jeden z prvních počítačů československé výroby - Foto: Martin Knitl

Legendární stroj Tesla, jeden z prvních počítačů československé výrobyFoto: Martin Knitl

A součástí výstavy je i skutečné hráčské doupě. „Návštěvníci si mohou zahrát na dobových strojích – například na Atari, Sinclairu, případně na novějších počítačích, které ale budou vybaveny emulátory, aby na nich bylo možné hrát staré hry,“ říká organizátor výstavy. 

Výstava o starých časech počítačových her je otevřená od začátku týdne. „Návštěvníci mohou přicházet od úterý do neděle každý den od 10:00 do 18:00. Oblíbené jsou komentované prohlídky a i v případě této výstavy je nabídneme, s Davidem Váhalou,“ dodává další z organizátorek Kateřina Pelcová. 

Kromě hraní her a prohlídky starých strojů jsou na výstavě k vidění také plakáty z přelomu 80. a začátku 90. let, takže legendární Doom je tady taky. 

Pokud tohle všechno chcete vidět a trochu i osahat, máte čas do 19. listopadu. 

Výstavu Retrogaming můžete v Opavě navštívit do 19. listopadu - Foto: Martin Knitl

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 19.1.2018 18:55 do 21:00; na silnici 56 u obce Staré Hamry okres Frýdek-Místek , délka 2.5km; nehoda; havarované vozidlo; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA, bez zranění.
  Od 19.1.2018 18:30 do 20:35; v ulici Rudná v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  silnice I/48, v katastru obce Nový Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 22.01.2018 07:00 Do 22.01.2018 17:00, Práce v obou směrech, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace