V ostravské zoo museli utratit hroší samici

Hroch obojživelný - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Hroch obojživelnýFoto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Ostravská zoo utratila hroší samici. Zvíře se v ostravské zahradě narodilo a žilo tam 39 let. V zoo se ale vyskytly vážné komplikace v chovu hrochů. Stará samice se nesžila s nově přivezenou mladší hrošicí a jiné zoologické zahrady o ni neměly zájem.

Hrošice Katka odchovala 22 mláďat a právě proto už chovatelé další rozmnožování nedoporučili. Laicky řečeno – v hroší populaci v zajetí by bylo moc genů ostravské samice a tak ostravská zoo dovezla samici novou. Jenže ta stará ji nepřijala. 

„Novou samičku několikrát fyzicky napadla, ohrozila její zdraví a život. Nemohli jsme v tom dále pokračovat,“ popisuje ostravská zooložka Adéla Obračajová. Hrošici Kateřinu proto od zbývající dvojice oddělili. „Není to pro ně přirozené a psychicky strádají. Držet starou hroší samici odděleně dlouhodobě nebylo možné,“ dodává. 

 

V ostravské zoo utratili 39letou samici hrocha obojživelného. Proč k tomuto rozhodnutí museli chovatelé přistoupit, zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Nepodařilo se ani přestěhovat starou hrošici jinam. „My bychom ji rádi odvezli, ale bohužel není kam, protože evropská populace je takříkajíc nasycená,“ vysvětluje vědecký pracovník Zoo Ostrava Jan Pluháček. 

Všechny tyto důvody vedly k tomu, že ostravská zoo hroší samici utratila. „Veřejnosti se to bude asi blbě vysvětlovat, ale bohužel to se normálně v zoologických zahradách děje. Ten chov se prostě nějak musí řídit,“ chápe své kolegy Pavel Moucha ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové. 

Podle etologa Daniela Frynty z Univerzity Karlovy ostravští chovatelé legislativně postupovali správně a stáli před nelehkým rozhodnutím. „A žádné z řešení vlastně není úplně správné. Když už bereme do svých rukou jaksi boží roli, rozhodujeme o něčím životě – je to složité,“ říká Frynta. 

O podobných případech zoologické zahrady v Česku zřídka informují kvůli odmítavým reakcím veřejnosti.  

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 347.7 a 346.7, ve směru Praha, tunel uzavřen, Od 22.03.2018 10:54 Do 22.03.2018 11:54
  Od 22.3.2018 10:25 do 12:30; v ulici Národní třída v obci Havířov okres Karviná; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA se zraněním.
  Od 22.3.2018 08:40 do 12:50; na silnici 464 u obce Studénka okres Nový Jičín; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; 2x OA se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace