V ostravské zoo se lidé symbolicky rozloučili s šimpanzi

Šimpanzi v ostravské zoo - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Šimpanzi v ostravské zooFoto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

V rámci pololetních prázdnin připravila ostravská zoologická zahrada program pro školáky a jejich rodiče. Mimořádně bylo otevřeno výukové centrum a hodinu po poledni se návštěvníci mohli symbolicky rozloučit s šimpanzi.

Čtveřice šimpanzích samic, které obývají Pavilon evoluce, se začátkem února vydá na cestu do Zoo Lipsko. A tak vedení zahrady připravilo symbolické rozloučení formou komentovaného krmení v pavilonu. 

„Všechny naše šimpanzí samice jsou bohužel hybridní. Jako kříženci nemají a ani v budoucnu nebudou mít doporučení k další reprodukci. Dokud jsme šimpanze chovali ve stísněných prostorách, nemohli jsme si nijak vybírat. Díky novému Pavilonu evoluce jsme konečně mohli začít myslet na více,“ vysvětluje ředitel zahrady Petr Čolas. 

S koordinátorem chovu šimpanzů v evropských zoo se proto dohodli na dovozu nových zvířat, aby založili novou chovnou skupinu, tentokrát čistokrevných šimpanzů. Podle Čolase to v historii Zoo Ostrava bude poprvé. 

V současné době se šimpanz rozděluje do čtyř poddruhů: šimpanz východní, šimpanz čego, šimpanz nigerijský a šimpanz hornoguinejský. V rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií je chováno více než 1000 šimpanzů v 125 zoo, z toho více než 180 poddruhových kříženců. 

Čtěte také: František Tichý: Genetická čistota

„Nejvíce zastoupen je poddruh, podle některých názorů i samostatný druh, šimpanze hornoguinejského, pro kterého byl zahájen záchovný program vedený koordinátory v Dánsku a Holandsku. Snahou programu je udržet populaci tohoto poddruhu/druhu v Evropě v co nejlepším stavu, a to z hlediska genetického, demografického i sociálního,“ doplňuje zooložka Jana Pluháčková. 

Skupina šimpanzů v Pavilonu evoluce - Foto: Romana Kubicová

Skupina šimpanzů v Pavilonu evoluceFoto: Romana Kubicová

Novým domovem ostravských šimpanzic se stane Zoo Lipsko a odtud do Ostravy přijedou tři nové samice šimpanze hornoguinejského – 39letá samice Ulla, 17letá samice Annet a devítiletá samice Kara. Nová zvířata budou zprvu umístěna v chovatelském zázemí a návštěvníci je uvidí, až se v novém prostředí zabydlí. 

Po aklimatizaci samičí skupiny v Pavilonu evoluce, která může trvat až několik měsíců, přijde na řadu dovoz dvou samců. „Pak budeme doufat, že seznamování a následné spojení celé skupiny proběhne dobře a bez mimořádných komplikací a že se v Ostravě po mnoha letech opět dočkáme mláďat,“ uzavírá ředitel zahrady Petr Čolas. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 25.6.2017 09:05 do 11:10; na silnici 4629 u obce Březová okres Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  D56, mezi km 49.1 a 50.1, ve směru Frýdek-Místek, práce na údržbě mostu, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 25.06.2017 18:00 Do 01.07.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D56 za účelem rekonstrukce mostu ...
  D56, mezi km 50.7 a 49.9, ve směru Ostrava, práce na údržbě mostu, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 25.06.2017 18:00 Do 01.07.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D56 za účelem rekonstrukce mostu ev. č. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace