V Radkově pokračuje boj o záchranu jedné z nejcennějších alejí v zemi

Lipová alej v Radkově na Opavsku - Foto: Martin Knitl

Lipová alej v Radkově na OpavskuFoto: Martin Knitl

Silniční obchvaty se staví většinou kolem měst nebo vesnic. Ale jsou i jiné případy. V Radkově na Opavsku se skupina ochránců přírody snaží prosadit vybudování nové silnice, která by zabránila devastaci 200 let staré historické aleje. Auta jezdí úzkým stromořadím a ničí jeden strom za druhým. Jde o jednu z nejcennějších alejí v Česku.

Šedesátka mohutných a starých lip vypadá teď na konci zimy spíše strašidelně, ale když se zazelená, tak nemusíte ani příliš popouštět uzdu fantazii a vidíte zámeckého pána, jak jede kočárem touto alejí přímo do zámecké brány. Kousek vedle bydlí i Tomáš Skalík, který se o záchranu aleje snaží už dlouho. 

„Jsme tady mezi dvěma stromy, které jsou naproti sobě. Obrovská prasklina, je i dutý. Ale to jsou skoro všechny. Lípa je strom, který dutiny tvoří přirozeně. Tady bude závažnější, že ta dutina výrazně narušuje kořen. Když se podíváte naproti, tak tady při sadbě došlo k záměru sesazení několika proutků nebo kmínků, aby vznikaly takové charakteristické oválné kmeny,“ vysvětluje Skalík. 

 

Jednu z nejcennějších historických alejí najdete v malé obci Radkov na Opavsku. Tamní obyvatelé už roky bojují za to, aby přes ni nejezdila auta a neničila 200 let staré lípy. V Radkově natáčel reportér Martin Knitl.

Vložit na svůj web

Paní Michaela Fajkusová (nezávislí) je zastupitelkou v Radkově. Ptáme se jí, zda už je vyřešen obchvat aleje alespoň po stránce územního plánu. „Je návrh na jednu z variant a myslím si, že je to ta varianta nejvíce prospěšná. Cesta okolo,“ odpovídá zastupitelka. 

Není to zrovna obvyklé stavět silniční obchvat aleje. Tady už je ale víceméně všechno připravené, takže řada je na Moravskoslezském kraji. Potřebný půlkilometrový úsek silnice ale stále není na seznamu priorit. Místní lidé doufají, že se tak brzy stane, protože podle řady posudků spousta projíždějících aut může kořeny stromů definitivně zničit. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Mosty u Jablůnkova - na vrcholu
  silnice I/56, v katastru obce Bílá, část obce Hlavatá - v katastru obce Frýdlant nad Ostravicí, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno pro těžká vozidla nad 11.0 t , Od 24.01.2018 07:25 Do 24.02.2018 08:30, uzavřeno ...
  Od 24.1.2018 06:50 do 13:55; na silnici 57 u obce Třemešná okres Bruntál; vážná nehoda; 2 havarovaná vozidla; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; OA x traktor, se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace