V třinecké odborné škole mají novou dílnu robotiky

Ilustrační foto - Foto: Hana Biriczová

Ilustrační fotoFoto: Hana Biriczová

Novou dílnu robotiky a automatizace otevřeli ve Střední odborné škole Třineckých železáren. V průmyslových firmách totiž čím dál více činností vykonávají místo lidí roboti, a tak na škole chtějí studenty na práci s nimi pořádně připravit. Podle třinecké školy pak budou mít jako absolventi daleko větší šanci získat atraktivní zaměstnání.

K dílnám na třinecké střední škole přibyla jedna úplně nová, a to učebna robotiky. Dominantní prostor tu zabírá bílý průmyslový robot, který je uzavřený v bezpečné kleci. 

„On má sice nosnost šest kilo, ale síla těch pohybů je tak velká, že kdyby se člověk dostal do té zóny, mohlo by dojít k vážnému úrazu. Ta ohrada je natolik zabezpečená, že v momentě, když tam někdo vstoupí a otevře, se robot zastaví,“ vysvětluje učitel odborné výchovy Rostislav Michna. 

Robot se stále neúnavně hýbe. Toho, co umí, je hodně. „Ten robot dokáže tisíce a tisíce věcí. Záleží konkrétně na tom, v jakém prostředí pracuje a na co bude nastavený,“ dodává Michna. 

 

V třinecké odborné škole natáčela redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Může například svařovat, šroubovat, přemisťovat věci nebo dokonce psát. Tady ve škole budou studenty připravovat na to, aby právě takové roboty uměli sestrojit, ovládat, programovat nebo seřizovat. 

„Napříč strukturou našich technických oborů budou mít žáci zařazeny prvky automatizační techniky, robotiky do výuky tak, aby potom měli uplatnění ve firmách, kde budou pracovat,“ říká ředitel školy Aleš Adamus. 

Průmyslový robot je tady na škole sotva pár dní. Firma, která ho dodala, teď bude školit pedagogy. Jako učební pomůcka začne naplno sloužit nejpozději od nového školního roku spolu s dalším novým vybavením dílen. 

„Určitě je super, že máme takové možnosti. Na každé škole to určitě není,“ říká David, student elektrotechniky. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.1.2018 11:20 do 14:25; v ulici Příborská v obci Frýdek-Místek; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; jízdní pruh uzavřen; nehoda OA x NA, bez zranění
  Od 22.1.2018 11:20 do 12:25; na silnici 56 u obce Staré Hamry okres Frýdek-Místek; Staré Hamry, U Samčanky; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené vozidlo, zablokovány oba směry
  Od 22.1.2018 11:10 do 12:10; na silnici 4695 u obce Vřesina okres Opava; nehoda; Střet dvou OA, bez zranění, policie jede na místo, s opatrnosti průjezdné

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace