Ve Frýdku-Místku začala demolice historické přádelny, památkářům se ji nepodařilo zachránit

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-Místku - Foto: Iva Havlíčková

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-MístkuFoto: Iva Havlíčková

Po víceúčelové sportovní hale přijde brzy Frýdek-Místek o svoji další dominantu. Bývalou Landsbergerovu přádelnu, která je součástí konkurzní podstaty po zkrachovalé textilce Slezan. Mohutná, více než 130 let stará cihlová továrna s vysokými okny stojí nedaleko nádraží a podle památkářů je historicky velmi cenná. Demolici se jim ale nepodařilo zabránit.

„Frýdek je velmi typický, pokud jde o textilní továrny, právě užitím režného zdiva v kombinaci třeba s omítanými plochami nebo ve dvojím barevném provedení,“ vysvětluje Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu v Ostravě. 

 

Přípravy na demolici bývalé Landsbergerovy přádelny ve Frýdku-Místku zaznamenala Iva Havlíčková

Vložit na svůj web

„Landsbergerova přádelna jak svou monumentalitou, tak architektonickým zpracováním tyto místní charakteristiky naplňuje,“ říká Ryšková. Aby budovu památkáři ochránili, už v roce 2002 dali návrh na její prohlášení kulturní památkou. Ale neúspěšně. 

„Proti se samozřejmě postavil správce konkurzní podstaty a kupodivu také magistrát města Frýdku-Místku a krajský úřad. Jejich názor se opíral o to, že tam nebylo dochováno technické zařízení a že v průběhu provozního využívání byly provedeny určité úpravy, které poškodily hodnoty,“ vysvětluje Michaela Ryšková. 

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-Místku - Foto: Iva Havlíčková

Bývalá Landsbergerova přádelna ve Frýdku-MístkuFoto: Iva Havlíčková

Podle náměstka frýdecko-místeckého primátora Karla Deutschera z ČSSD ale neměli sami radní na prohlášení kulturní památkou žádný vliv. „Je hrozná škoda, že nepřišel nějaký investor, který by tam postavil loftové byty. Pak to mohlo rozkvést a mohlo to ukazovat původní textilní kulturu Frýdku-Místku,“ říká Deutscher. 

Budova je ale podle právního zástupce insolvenčního správce Luďka Korče staticky tak narušena, že ohrožuje okolí a musí se zbourat. Na mikrofon ale vyjádření neposkytl. 

Obyvatelé Frýdku-Místku o demolici živě diskutují. „Je to odkaz minulosti, ale je to stará budova. Jedině kdyby to někdo zrekonstruoval, ale to by asi stálo hodně peněz,“ přemítá starší pán. 

„Je škoda si tady všechno likvidovat. Navíc jsem se na stránkách demoliční firmy dočetl, že tu budou dělat přípravu pro další obchodní centrum, což mě hodně zklamalo, když vidím, že tam už jedno roste. Nejsem s tím spokojený,“ přidává se další místní. 

Demolice Landsbergerovy přádelny navíc není jediná. Stejný osudu čeká dalších pět budov z majetku zkrachovalého Slezanu. 

Autor:  Iva Havlíčková,  mka

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace