Z karlovické jedle a od stavitele z Valmezu. Obnovený kostel v Gutech bude mít valašskou stopu

Expert na dřevostavby Antonín Závada na místě požářiště - Foto: Michal Polášek

Expert na dřevostavby Antonín Závada na místě požářištěFoto: Michal Polášek

Obnovu vzácného dřevěného kostela Božího těla z 16. století v Gutech, který loni v srpnu shořel, má na starosti odborník na dřevěné stavby Antonín Závada z Valašského Meziříčí. A jedle použitá na stavbu poputuje na sever Moravy z lesů v okolí Vsetína a Velkých Karlovic.

Vzácný dřevěný kostel Božího těla z 16. století shořel v Gutech loni počátkem srpna. Policie následně obvinila tři mladíky, že kostel zapálili úmyslně. 

Antonín Závada, který se dřevěným stavbám věnuje už desítky let, byl v den požáru shodou okolností v Třinci. „Byl to pořádný požár, nezůstalo skoro nic. Co bylo ze dřeva, shořelo úplně,“ říká stavitel. 

Závada se už v minulosti podílel například na obnově dřevěného kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové. A pracoval také na velké opravě Libušína na Pustevnách v Beskydech. 

Čeká se na památkáře 

Za sebou má rekonstrukce tří desítek dřevěných kostelů, ale i stavby dřevěných rozhleden, větrných a vodních mlýnů. Téměř 40 let byl technickým náměstkem ředitele rožnovského skanzenu. 

 

Oprava kostela v Gutech. S Antonínem Závadou si ve zlínském vysílání pořadu Co vy na to? povídala Andrea Kratinová.

Vložit na svůj web

Původní kostelík byl postavený z jedlového dřeva, to však na Ostravsku v kvalitě potřebné na obnovu stavby není. „Nakonec jsme kvalitní jedle našli v okolí Vsetína a Velkých Karlovic, smrk bude z lesů ostravského biskupství,“ říká Závada. 

Při obnově kostela v Hrabové bylo vše hotové do šestnácti měsíců, u stavby v Gutech to bude složitější. 

„Čeká se na stanovisko památkářů, zatím nemáme pokyny, co zachovat,“ říká Závada. 

Fotodokumentace chybí 

Dřevěný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové - Foto: František Tichý

Dřevěný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-HrabovéFoto: František Tichý

Stavitel má výhodu v tom, že před pěti lety dělal v Gutech dokumentaci potřebnou pro opravu věže. A v archivu se objevilo také zaměření kostela z počátku padesátých let. „Není ale fotodokumentace,“ dodává Závada. 

Ten je pověstný třeba tím, že nemá rád na stavbě motorové pily. „Techniku samozřejmě používáme, ale musí se s ní umět. U některých staveb jsem pily při vytváření spojů pro jednotlivé trámy zakázal,“ říká stavitel. 

Stavba nového kostela začne pravděpodobně příští rok na podzim. Hotový by měl být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun. 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.2.2018 12:35 do 14:40; v ulici Hradišťská v obci Těrlicko okres Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění
  Od 22.2.2018 12:25 do 14:30; na silnici 57 u obce Úvalno okres Bruntál , délka 867m; objízdná trasa přes obec Úvalno - silnice č. 460; nehoda, doprava odkloněna po objízdné trase; neprůjezdný pruh, 2 ...
  Od 22.2.2018 11:45 do 13:50; v ulici Opavská v obci Krnov okres Bruntál; u čp. 43.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace