Zámek ve Frýdku-Místku se dočká velké opravy. Kraj ji chce zahájit ještě letos

Frýdecký zámek - Foto: Petra Štrymplová

Frýdecký zámekFoto: Petra Štrymplová

Dělníci opraví část fasády, vymění kamennou dlažbu na nádvoří a změnami projdou i vnitřní prostory zámku, kde dnes sídlí Muzeum Beskyd. Kraj teď začíná hledat firmu, která se do renovace pustí.

Ředitel Muzea Beskyd Stanislav Hrabovský před nedávnem kontroloval stav dlažby na nádvoří. „Je z nevhodného materiálu a už tedy časem poznamenaná. Je to odulský pískovec, který má odlučnost vrstevnatou, a jakmile namrzá, dostane se do něj voda,“ vysvětluje Hrabovský. 

Mladá maminka Karla po nerovné dlažbě přejíždí s kočárkem, který se pořádně houpe. „Moc často tady nechodím, ale teď díky miminku začnu. Když se nádvoří opraví a bude se tady fajn jezdit, uvítám,“ těší se paní Karla. 

 

Ještě letos plánuje kraj zahájit revitalizaci zámku ve Frýdku-Místku, a to včetně obnovy expozice Muzea Beskyd. Více o pracích na zámku zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Kraj chce za pomoci dotací do oprav zámku investovat více než 60 milionů korun. „Jedná se o rekonstrukci prvního nádvoří, protože je v havarijním stavu, o sanaci vnějšího zdiva a omítek. Co je ale pro návštěvníky asi nejdůležitější, dojde i k revitalizaci a rekonstrukci druhého nadzemního podlaží, kde jsou výstavní prostory,“ potvrdil náměstek primátora Lukáš Curylo (KDU-ČSL). 

Kromě oprav samotné stavby ale v křídle zámku vznikne nová expozice. Lidem přiblíží historii Frýdeckomístecka má novým přitažlivým způsobem. 

„To znamená, že budou schopni do toho vstupovat, mít zpětnou vazbu, využívat nejmodernější technologie. Aby návštěvníci neviděli jen vycpané ptáky a staré zaprášené výstavy, ale byli schopni si něco vyrobit, interaktivně vyzkoušet,“ dodává Curylo. 

Žádná podobná expozice přitom podle náměstka Lukáše Curyla na zámcích v kraji zatím není. Hotová má být do konce příštího roku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace