Zchátralou Ostravici-Textilii podpoří nové placky s logem módního domu

V Ostravě odstartovala akce za záchranu historiské budovy Ostravica-Textilia - Foto:  ČTK

V Ostravě odstartovala akce za záchranu historiské budovy Ostravica-TextiliaFoto:  ČTK

Boj za záchranu Ostravice-Textilie se přesunul z advokátních kanceláří na klopy kabátů. Aktivisté z petičního výboru vymysleli nový způsob, jak podpořit chátrající památku, která stojí v samém srdci Ostravy. Od pátku rozdávají vlastnoručně vyrobené připínací placky s logem proslulého módního domu. K dostání jsou v ostravském antikvariátu Fiducia.

„Rozhodli jsme se, že je budeme dávat zadarmo každému, kdo chce podpořit tenhle krásný barák,“ říká antikvářka Ilona Rozehnalová, která má sama na bundě připnutou placku s nápisem Ostravica-Textilia. 

Aktivisté plánují vyrobit a rozdat až dva tisíce těchto placek. „Má to sloužit k ukázání veřejné podpory, aby magistrát pokračoval dál v tlaku na majitele nemovitostí,“ vysvětluje smysl akce její organizátor Lukáš Černohorský. 

 

Za chátrající památku v centru Ostravy se postavila skupinka aktivistů. Jak, to zjišťovala reportérka Kateřina Daňková

Vložit na svůj web

Podle něj totiž někdejší perla Ostravy čím dál víc doplácí na laxní přístup firmy Amadeus Real, která chráněný komplex vlastní.  

Aktuální posudek už mluví o havarijním stavu. Do případu se proto vložil také zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. 

„Chceme tímto šetřením dosáhnout toho, aby úřady velmi důsledně vymáhaly od vlastníka plnění jeho povinností a koneckonců aby také vlastník pochopil, že vlastnictví zavazuje podle naší Ústavy a že je povinen se o památku řádně starat,“ zdůrazňuje Křeček. 

Tlak města, petičníků i kanceláře ombudsmana je už ale možná zbytečný. V Ostravě se totiž nahlas mluví o tom, že developer některé z budov Ostravice prodal. Informace ale realitní agentura zatím nepotvrdila. 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace