Zoo Ostrava má za sebou velké kočičí stěhování

Rys karpatský - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Rys karpatskýFoto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

V minulých týdnech zažili chovatelé v ostravské zoologické zahradě velké kočičí manévry, při nichž se stěhovalo celkem šest koček – tři do zoo a tři ze zoo.

Do zoo byla dovezena samice levharta cejlonského, samec servala a samice kočky slaništní. Ze zoo pak odcestovala loňská tři mláďata rysa karpatského. 

„Tříletá levhartí samice byla dovezena z francouzské Zoo Maubeuge. Měla by být nadějí na pokračování ostravského chovu těchto impozantních šelem. Jedná se o nejdelší nepřetržitý chov levhartů cejlonských na světě mimo Srí Lanku. Trvá už od roku 1977. Poslední mláďata se zde však narodila před devíti lety,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. 

Podle ní chovatelé doufají, že se brzy mláďat této vzácné kočky opět dočkají. Zatím se samice zabydluje v Pavilonu indických zvířat. Jakmile u ní nastane říje, přistoupí chovatelé ke spojení se s chovným samcem. 

Samice levharta cejlonského - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

V ostravské zoologické zahradě také můžete vidět nový pár servalů, od kterého chovatelé očekávají mláďata. Nová dvojice nahradila servaly, kteří v ostravské zoo pobývali od roku 2011, ale nikdy se nerozmnožili. 

Kočka slaništní - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Kočka slaništníFoto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

„K roční samičce, kterou jsme získali ze Zoo Olomouc již na konci ledna 2017, jsme začátkem dubna přivezli stejně starého samečka z německého Tierparku Aachen. Původní pár byl z Ostravy převezen do Zoo Schmiding v Rakousku,“ dodala Nováková. 

V ostravské zoo se také seznamují samice a samec jihoamerické kočky slaništní. Také u tohoto nově sestaveného páru zoo očekává potomky. 

Pár rysů je opět bez mláďat 

Chovný pár rysů karpatských je ve výběhu opět sám bez mláďat. V polovině dubna byla na doporučení vedoucího Evropské plemenné knihy odvezena téměř roční mláďata. 

„Dvě samičky tohoto zástupce ohrožené fauny České republiky našly svůj nový domov ve švýcarské Zoo du Bois du Petit-Château a sameček v italské Parco Zoo Falconara. Jednalo se o první úspěšný odchov mláďat nově sestaveného páru. Věříme, že budou následovat další,“ uzavřela mluvčí ostravské zoo. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace