Jak jsme byli v Sydney

25. duben 2008

Po úspěšném zakončení cykloexpedice už nám zbyl pouze jeden týden na to, abychom si prohlédli tuto největší australskou metropoli, vykoupali se na vyhlášených plážích v okolí Sydney a pomalu se začali připravovat na odlet domů.




Turistické zajímavosti Sydney
Sydney má turistům určitě co nabídnout. Nejznámějšími stavbami jsou bezesporu Opera house a slavný 150 metrů vysoký Harbour Bridge. Dále za zmínku stojí 300 m vysoká věž, ze které je nádherný pohled na celé Sydney. Hlavně večer to stojí za to, což jsme si mohli vyzkoušet. Mezi další turistické atrakce patří rozhodně mořské akvárium s průhlednými tunely, nad kterými plavou obrovští žraloci.

Pro nás byla také velmi zajímavá návštěva národní knihovny, kde je ve vstupní hale na podlaze nakreslena tzv. Tasmanova mapa Austrálie, na níž je Austrálie spojena ještě s Indonésií, což se později ukázalo jako nepravda. Unikátní budovou je také australská národní banka, jejíž interiéry jsou doslova plné nádherného mramoru.

Harbour Bridge - tento obrovský most nás zaujal jako stavba asi nejvíce. Po mnoho let než byl postaven podmořský tunel, byl most hlavní dopravní tepnou mezi severním a jižním Sydney. Jeho velikost je neuvěřitelná. Až když člověk stojí na něm, tak si to teprve uvědomí. Jen tak pro představu - na západní straně mostu je cyklostezka, pak 3 pruhy pro auta, pak dvě koleje pro vlak, další tři pruhy pro auta a na východním okraji je chodník pro pěší. Celá konstrukce mostu je vysoká úctyhodných 150 metrů. Na vršek konstrukce Harbour Bridge je možno též vylézt, ale za tučný poplatek několik tisíc korun a je třeba to dopředu rezervovat.

Jak jsme bydleli
Prvních několik dní jsme bydleli v jižní části Sydney v pěkném útulném bytečku u kamarádky Markéty, která zde už několik let se svým anglickým manželem žije. Dalších par dní jsme pobývali v severním Sydney v Neutral Bay u fajn chlapíka Marcela Žitníka. Poslední dvě noci jsme strávili na residenci generálního konzula České republiky pana Víta Koláře, který od počátku naši cykloexpedici monitoroval a podporoval. Prvně jsme se s ním vlastně setkali už v Adelaide těsně před Vánoci.

Balení kol
Ano, čas nastal. Tak na tuhle "robotu" jsme se vůbec netěšili. Kolo se musí zase rozebrat, co nejlépe jednotlivé volné věci zabalit, uchytit a krabice pořádně vycpat dalšími věcmi, aby se v ní nic při transportu nehnulo a něco se nepoškodilo. Balení dvou kol nám zabralo zase více než půl dne. Ostatní věci jsme nacpali do nově koupeného kufru a dalších tašek.

Já odlétám, Renča ještě zůstává
Den odletu nastal. Už se musím vrátit, festival Cyklocestování je za dveřmi a je třeba ještě plno věcí na něj připravit. Renča se rozhoduje zůstat v Sydney ještě o týden déle. Odlétáme tedy přesně týden po sobě se společností Korean Air s mezizastávkou v jihokorejském Seoulu, kde oba vyrážíme na malinký výlet k jednomu templu do blízkého okolí. Ze Seoulu dále letíme do Vídně a pak linkou společnosti CCA do Ostravy. A jsme definitivně po pěti měsících zase doma.

A co následovalo po návratu?
Samozřejmě návrat do "normálního života", tedy do práce. Uspořádání festivalu Cyklocestování a následné zpracovávání fotografií a dalších materiálů posbíraných během cesty. Všechno to byla velká dřina, ale snad se nám z toho podařilo připravit zajímavou cestopisnou projekci "Napříč Austrálií na kole", kterou prezentujeme nyní na mnoha místech republiky. Aktuální termíny jsou k dispozici na www.cyklocestovani.cz.


Poznámka redakce - text byl zkrácen. Jeho plné znění a další informace najdete na výše uvedených stránkách cestovatelské dvojice.

autoři: Martin Stiller , Renáta Lorišová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.