Cvičte s námi!27. července  2014 v 08:40  

Ani dnes to v lehu na podložce nebude žádné zahálení

Gymball - fyzioterapeut a trenér Daniel Kovarik - Foto: Naďa Čvančarová

Gymball - fyzioterapeut a trenér Daniel KovarikFoto: Naďa Čvančarová

Během července se společně učíme balancovat na gymnastickém míči. Pokud jste se i vy rozhodli udělat něco pro své zdraví i figuru, pak už víte, že cvičit se dá na míči vsedě, vleže na zádech i na břiše, nebo můžeme gymball použít jako doplněk k posilovacím cvikům na podložce.

A právě tři takovéto cviky vybral pro závěrečný díl cvičení s gymnastickým míčem trenér a fyzioterapeut Daniel Kovarik. „Základem k těmto cvikům je kromě gymballu také kvalitní neklouzavá podložka. Cvičit budeme vleže na zádech a u každého cviku musíme mimo jiné dbát na správné provedení cviku, abychom nepřetěžovali páteř a neprohýbali záda,“ říká. 

Gymnastický míč může mít i další využití v kombinaci s jinými cvičebními a zdravotními pomůckami – například s gumičkami nebo overballem, což je malý gumový míč, který se podle potřeby nafoukne jen z části. 

 

Cvičitele a fyzioterapeuta Daniela Kovarika o malou lekci požádala redaktorka Naďa Čvančarová.

Vložit na svůj web

„Gymball se dá ale také použít doslova jako hračka. Milují to děti, ale mají to rádi i dospělí nebo senioři. Existuje množství párových cviků, úpolových aktivit a různé přetahované. Posilujeme tak spoustu svalových skupin a ještě se u toho výborně pobavíme,“ doplňuje k rozmanitému využití gymballu Daniel Kovarik. 


Cvik č. 1
Ležíme na zádech na podložce. Kolena jsou pokrčená, bedra přitisknutá k zemi a chodidla na podložce. Míč máme položený na prsou. Stále jej držíme rukama a provádíme střídavě na levou a na pravou stranu šikmé úklony. S výdechem jdeme nahoru, s nádechem zpět. Dáváme si pozor na to, abychom hlavu drželi v prodloužení páteře. Posilujeme šikmé břišní a zádové svaly. 

Gymball 4 - cvik č. 1 - Foto: Naďa Čvančarová


Cvik č. 2
Ležíme opět na zádech na podložce, ruce v upažení, lýtka leží na míči. S výdechem překlápíme pokrčené dolní končetiny na stranu - střídavě vlevo a vpravo. S nádechem vracíme zpět. Dbáme na to, abychom lopatky měli stále přitisknuté k zemi. Cvik opakujeme 10x až 15x na každou stranu. 

Gymball 4 - cvik č. 2 - Foto: Naďa Čvančarová


Cvik č. 3
Ležíme na zádech na podložce, ruce podél těla, lýtka na míči. S výdechem rolujeme nahoru postupně pánev, bedra a hrudník až po lopatky. Poté přitahujeme míč k hýždím, až se celá chodidla dotýkají plochy míče. Dáváme si pozor na držení trupu – neprohýbáme se! Dbáme také na to, aby pohyb končil na lopatkách a nezatěžovali jsme krční páteř. Tento cvik patří k fyzicky náročnějším. 

Gymball 4 - cvik č. 3 - Foto: Naďa Čvančarová

Pořad: Cvičte s námi!  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Pořad skončil k 31. 8. 2014 (neděle 08:40)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.10.2017 12:25 do 14:30; v ulici nám. Míru v obci Frenštát pod Radhoštěm okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění
  Od 24.10.2017 12:35 do 14:40; na silnici 01125 u obce Opava; nehoda; OA x divočák, bez zranění
  Od 24.10.2017 11:10 do 13:15; na silnici 441 u obce Odry okres Nový Jičín; nehoda; Havárie OA do mostu se zraněním

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace