Cvičte s námi!1. června  2014 v 08:35  

Parkinsonova choroba a cvičení se Zdeňkou Šupíkovou (1)

Cvičíme s paní Zdeňkou Šupíkovou - Foto: Ivana Šuláková

Cvičíme s paní Zdeňkou ŠupíkovouFoto: Ivana Šuláková

Parkinsonova choroba patří k nemocem, které postupně dokáží jinak zdravého člověka proměnit v lidskou trosku. Lidé, kteří touto chorobou trpí, ale mohou své potíže zmírnit a hlavně – zpomalit.

Pomocníkem je v tomto případě pravidelné cvičení. Cvičit mohou pod dohledem zkušených terapeutů ale protože je v tomto případě nutná pravidelnost a nejlépe pohyb každodenní, cvičit mohou i sami – doma. 

Své o tom ví i mnohaletá cvičitelka paní Zdeňka Šupíková. Už dlouhá léta chodí cvičit do ostravského Klubu parkinsoniků. Původně ji tam zavedla choroba jejího manžela, kterému chtěla pomoci. Dnes už patří ke stálým členům a hlavně – snaží se pomáhat i dalším lidem. 

„S pohybem začněte už po probuzení na lůžku,“ radí paní Zdeňka v prvním červnovém dílu naší pravidelné nedělní rubriky. „Začněte správným prodýcháním a pak postupným protahováním těla, které budete celý den potřebovat.“ 

 

S paní Zdeňkou Šupíkovou o cvičení hovořila redaktorka Ivana Šuláková.

Vložit na svůj web

A jaké že to jsou cviky? Úplně jednoduché! Zvládne je člověk zdravý i nemocný, mladý i starý. Každý cvik je také třeba opakovat podle pohybových možností šestkrát až sedmkrát. 

A co je při cvičení úplně nejdůležitější? „Důležité je všechno – provedení cviku, správné dýchání, opakování... Ale úplně nejdůležitější je pravidelnost a vytrvalost,“ velmi rychle na otázku odpovídá paní Šupíková. 

A právě poslední dvě schopnosti řada lidí postrádá. Právě těm jsou určena skupinová cvičení, kam mohou pravidelně docházet a nechat se třeba inspirovat a povzbudit úspěchy jiných. 

Pokyny ke cvičení najdete v popiscích jednotlivých snímků ve fotogalerii. 

Pořad: Cvičte s námi!  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Pořad skončil k 31. 8. 2014 (neděle 08:40)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 18.12.2017 07:30 do 08:10; na silnici 01146 v obci Bystřice okres Frýdek-Místek; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; autobus x OA bez zranění.
  Od 18.12.2017 07:20 do 09:25; na silnici 11 u obce Třinec okres Frýdek-Místek; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 18.12.2017 06:30 do 08:35; v ulici Vělopolská v obci Český Těšín okres Karviná; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace