Cvičte s námi!6. července  2014 v 08:38  

Skvělá kulatá věc zvaná gymball

Gymball - fyzioterapeut a trenér Daniel Kovarik - Foto: Naďa Čvančarová

Gymball - fyzioterapeut a trenér Daniel KovarikFoto: Naďa Čvančarová

Gymnastický míč „vtrhnul" před časem do nejedné domácnosti i tělocvičny. Nabízí široké možnosti nejrůznějších cviků, ať už rehabilitačních nebo posilovacích. Je tak ideální cvičební pomůckou pro všechny rekreační sportovce, včetně dětí, těhotných žen a seniorů.

Skvělá kulatá věc zvaná gymball. Tak nějak bychom mohli uvést pomocníka, se kterým budeme cvičit po celý červenec. Možná jej znáte a cvičíte na něm pravidelně, možná patříte mezi ty, kterým se taková červená, modrá nebo zelená koule prozatím jen vyjímá v koutě pokoje. Anebo o gymballu nevíte nic a spolu s námi se pro něj nadchnete.  

Je to dostupná cvičební pomůcka, nijak nákladná, kterou můžete využít i k běžnému sezení místo židle. Balanční cvičení aktivuje hluboký stabilizační systém a zpevňuje svalový korzet celého těla. Další vlastnosti míče pak umožňují houpání, pružení a poskakování. 

 

Redaktorka Naďa Čvančarová vyrazila pro rady a cviky za cvičitelem Danielem Kovarikem, kterého nejprve požádala o pár slov o sobě.

Vložit na svůj web

Důležité je v prvé řadě gymnastický míč správně vybrat vzhledem k výšce i váze cvičence a také jej správně nafouknout. Pak už nezbývá, než se do toho pustit, což by při správné sestavě jak posilovacích tak protahovacích cviků neměl být problém pro nikoho, včetně dětí, těhotných žen a seniorů. 

Ze všeho nejdříve se naučíme základní sed na míči, který popisuje fyzioterapeut a trenér Daniel Kovarik a prohlédnout si jej můžete také na našich fotografiích. 

„Základní pozice se dá přirovnat k sedu na koni. Při správném sedu na míči musí být úroveň stehenních kloubů o něco výše než kolenních. Důležitý je však bezpečný kontakt plosky nohy s podložkou. Sedíme rovně, břišní i hýžďové svaly máme zpevněné, ramena tlačíme dozadu, lopatky k sobě, hlava míří vzhůru,“ vysvětluje fyzioterapeut Kovarik. 

Gymball - základní sed - Foto: Naďa Čvančarová

Pořad: Cvičte s námi!  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Pořad skončil k 31. 8. 2014 (neděle 08:40)  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 19.2.2018 09:55 do 12:00; na silnici 48 u obce Libhošť okres Nový Jičín; zúžení oprava přestavba silnice 1/48; světelná signalizace mimo provoz, silný provoz; výstražná světla v poruše, pracuje se ...
  Od 19.2.2018 08:35 do 11:10; v ulici 1. máje v obci Třinec okres Frýdek-Místek; křižovatka s ul. Frýdeckou; hromadná nehoda; 3 havarovaná vozidla; Pozor! Očekávejte zdržení; 3x OA bez zranění
  D1, km 356.9, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.02.2018 05:45 Do 21.02.2018 08:00, výtluk ve vozovce, příprava pracovního místa před opravou výtluku, údržba a opravy ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace