Recepty12. července  2017 v 17:10  

Koprovka se svítkem

Ilustrační foto - Foto: Miia Ranta

Ilustrační fotoFoto: Miia Ranta

„Je to hustější polévka, ne ale omáčka,“ vysvětluje paní Jana Gillová z Opavy, která nám recept do Ostravské rozhlasové rodinky poslala. Paní Jana pochází z Jihlavy, odkud také koprovku se svítkem zná už od dětství.

Suroviny:
- kroupy
- brambory
- mléko
- hladká mouka
- smetana (vajíčko, máslo)
- kopr
- vejce
- krupice 

Postup:
1. Večer si namočíme kroupy. Druhý den dopoledne je dáme s trochou vody vařit a až jsou poloměkké, přidáme na kostičky nakrájené brambory. Osolíme a vaříme do měkka.
2. Do hrníčku si dáme mléko a hladkou mouku, rozkvedláme a vlijeme do polévky. Povaříme. Záleží na tom, kolik polévky (koprovky) vaříme a jak ji chceme mít hustou. Podle toho volíme poměr vody a mléka (vody dáváme ale vždy méně, než mléka).
3. Do hotové polévky dává paní Jana kelímek smetany. Její maminka tam místo smetany dávala žloutek a kousek másla, to také můžete někdy vyzkoušet.
4. A samozřejmě nesmíme zapomenout na nasekaný kopr, děláme přece koprovku!
5. Příprava svítku. Podle počtu strávníků zvolíme počet vajec. Rozklepneme je do hrnku a přidáváme hrubou krupici tak, aby vzniklá hmota nebyla řídká, ani moc hustá. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme vajíčka s krupicí. Vznikne placka, kterou opečeme z obou stran. Pak ji rozřežeme na osminky a podléváme na pánvi vodou tak, aby se krupice navařila. Sledujeme to na řezech jednotlivých dílků a je-li třeba, tak placku ještě otočíme. Vodou ale podléváme opatrně, postupně, aby se krupice navařila, ale voda v pánvi nezůstala. 

Paní Jana píše, že když toto jídlo uvaří, tak chce každý strávník plný talíř, takže další jídlo k obědu už nedělá. A dodává, že snad někoho inspiruje, aby zkusil koprovku trochu jinak.  

Vaříme s rozhlasem

Přejeme dobrou chuť! Paní Janě děkujeme za recept a posíláme jí odměnu – tričko Ostravské rozhlasové rodinky. 

Recepty (nejlépe i s vlastními fotografiemi – za ty je bonusová cena) posílejte Richardu Piskalovi na e-mail richard.piskala@rozhlas.cz, nebo poštou na adresu: Dr. Šmerala 2, Ostrava 702 00 a připište na obálku heslo Ostravská rozhlasová rodinka. 

Autor:   posluchači ČRo
Pořad: Ostravská rozhlasová rodinka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. listopadu  2017 v 17:57       rubrika: Recepty

  Játrová pochoutka

  Recept nám poslala paní Věra z Ostravy-Poruby. Píše, že tento recept sama vymyslela.

   
 • 23. listopadu  2017 v 17:05       rubrika: Recepty

  ‚Skřivánčí‘ polévka

  Paní Jarmila z Ostravy-Poruby, která ráda poslouchá naše vysílání, nám napsala, že by také chtěla přispět svou ‚troškou do mlýna‘. A tak nám poslala recept, který je velmi oblíbený v jejich rodině. Skřivánčí polévka...

   
 • 22. listopadu  2017 v 16:58       rubrika: Recepty

  Škvarkové placičky

  Internetová kuchařka Ostravské rozhlasové rodinky je bohatší o recept na škvarkové placičky, který nám poslala paní Elena z Ostravy-Poruby. Z uvedeného množství surovin připravíme asi 20 placiček.

   
Moravskoslezský kraj
  Od 24.11.2017 21:00 do 22:00; v ulici Výškovická v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění
  silnice I/48, v katastru obce Sedlnice, část obce Borovec - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, ...
  silnice I/48, v katastru obce Šenov u Nového Jičína - v katastru obce Sedlnice, část obce Borovec, okr. Nový Jičín, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace