Recepty12. července  2017 v 17:10  

Koprovka se svítkem

Ilustrační foto - Foto: Miia Ranta

Ilustrační fotoFoto: Miia Ranta

„Je to hustější polévka, ne ale omáčka,“ vysvětluje paní Jana Gillová z Opavy, která nám recept do Ostravské rozhlasové rodinky poslala. Paní Jana pochází z Jihlavy, odkud také koprovku se svítkem zná už od dětství.

Suroviny:
- kroupy
- brambory
- mléko
- hladká mouka
- smetana (vajíčko, máslo)
- kopr
- vejce
- krupice 

Postup:
1. Večer si namočíme kroupy. Druhý den dopoledne je dáme s trochou vody vařit a až jsou poloměkké, přidáme na kostičky nakrájené brambory. Osolíme a vaříme do měkka.
2. Do hrníčku si dáme mléko a hladkou mouku, rozkvedláme a vlijeme do polévky. Povaříme. Záleží na tom, kolik polévky (koprovky) vaříme a jak ji chceme mít hustou. Podle toho volíme poměr vody a mléka (vody dáváme ale vždy méně, než mléka).
3. Do hotové polévky dává paní Jana kelímek smetany. Její maminka tam místo smetany dávala žloutek a kousek másla, to také můžete někdy vyzkoušet.
4. A samozřejmě nesmíme zapomenout na nasekaný kopr, děláme přece koprovku!
5. Příprava svítku. Podle počtu strávníků zvolíme počet vajec. Rozklepneme je do hrnku a přidáváme hrubou krupici tak, aby vzniklá hmota nebyla řídká, ani moc hustá. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme vajíčka s krupicí. Vznikne placka, kterou opečeme z obou stran. Pak ji rozřežeme na osminky a podléváme na pánvi vodou tak, aby se krupice navařila. Sledujeme to na řezech jednotlivých dílků a je-li třeba, tak placku ještě otočíme. Vodou ale podléváme opatrně, postupně, aby se krupice navařila, ale voda v pánvi nezůstala. 

Paní Jana píše, že když toto jídlo uvaří, tak chce každý strávník plný talíř, takže další jídlo k obědu už nedělá. A dodává, že snad někoho inspiruje, aby zkusil koprovku trochu jinak.  

Vaříme s rozhlasem

Přejeme dobrou chuť! Paní Janě děkujeme za recept a posíláme jí odměnu – tričko Ostravské rozhlasové rodinky. 

Recepty (nejlépe i s vlastními fotografiemi – za ty je bonusová cena) posílejte Richardu Piskalovi na e-mail richard.piskala@rozhlas.cz, nebo poštou na adresu: Dr. Šmerala 2, Ostrava 702 00 a připište na obálku heslo Ostravská rozhlasová rodinka. 

Autor:   posluchači ČRo
Pořad: Ostravská rozhlasová rodinka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 22. září  2017 v 17:05       rubrika: Recepty

  Bábovka ze šlehačky

  Recept pro Ostravskou rozhlasovou rodinku citujeme z dopisu, který nám poslala paní Anežka z Horní Suché. Je to její recept na bábovku ze šlehačky.

   
 • 21. září  2017 v 16:52       rubrika: Recepty

  Tatarák bez masa

  Paní Terezie z Šilheřovic obohatila kuchařku Ostravské rozhlasové rodinky o další recept. Je to recept na tatarák bez masa – říkejme mu třeba ‚Úsporný tatarák‘.

   
 • 20. září  2017 v 17:04       rubrika: Recepty

  Kuřecí prsa na medu

  Další z receptů pro Ostravskou rozhlasovou rodinku nám poslala paní Lenka z Ostravy, je to její recept na kuřecí prsa na medu.

   
Moravskoslezský kraj
  (ulice Vítkovická), Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, pravý jízdní pruh uzavřen, stavební práce, Od 26.09.2017 00:00 Do 05.10.2017 23:59, „Výměna kolejnic, dojde k částečné uzavírce jednoho jízdního ...
  silnice III/4739, Kaňovice - Dolní Datyně, okr. Karviná., práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 25.09.2017 00:00 Do 15.10.2017 23:59, "Souvislé opravy povrchu silnice", Vydal: Magistrát města ...
  silnice III/46810, Petrovice u Karviné, část obce Závada, okr. Karviná, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 27.09.2017 06:00 Do 09.11.2017 17:59, Částečná uzavírka silnice III/46810 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace