Recepty12. července  2017 v 17:10  

Koprovka se svítkem

Ilustrační foto - Foto: Miia Ranta

Ilustrační fotoFoto: Miia Ranta

„Je to hustější polévka, ne ale omáčka,“ vysvětluje paní Jana Gillová z Opavy, která nám recept do Ostravské rozhlasové rodinky poslala. Paní Jana pochází z Jihlavy, odkud také koprovku se svítkem zná už od dětství.

Suroviny:
- kroupy
- brambory
- mléko
- hladká mouka
- smetana (vajíčko, máslo)
- kopr
- vejce
- krupice 

Postup:
1. Večer si namočíme kroupy. Druhý den dopoledne je dáme s trochou vody vařit a až jsou poloměkké, přidáme na kostičky nakrájené brambory. Osolíme a vaříme do měkka.
2. Do hrníčku si dáme mléko a hladkou mouku, rozkvedláme a vlijeme do polévky. Povaříme. Záleží na tom, kolik polévky (koprovky) vaříme a jak ji chceme mít hustou. Podle toho volíme poměr vody a mléka (vody dáváme ale vždy méně, než mléka).
3. Do hotové polévky dává paní Jana kelímek smetany. Její maminka tam místo smetany dávala žloutek a kousek másla, to také můžete někdy vyzkoušet.
4. A samozřejmě nesmíme zapomenout na nasekaný kopr, děláme přece koprovku!
5. Příprava svítku. Podle počtu strávníků zvolíme počet vajec. Rozklepneme je do hrnku a přidáváme hrubou krupici tak, aby vzniklá hmota nebyla řídká, ani moc hustá. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme vajíčka s krupicí. Vznikne placka, kterou opečeme z obou stran. Pak ji rozřežeme na osminky a podléváme na pánvi vodou tak, aby se krupice navařila. Sledujeme to na řezech jednotlivých dílků a je-li třeba, tak placku ještě otočíme. Vodou ale podléváme opatrně, postupně, aby se krupice navařila, ale voda v pánvi nezůstala. 

Paní Jana píše, že když toto jídlo uvaří, tak chce každý strávník plný talíř, takže další jídlo k obědu už nedělá. A dodává, že snad někoho inspiruje, aby zkusil koprovku trochu jinak.  

Vaříme s rozhlasem

Přejeme dobrou chuť! Paní Janě děkujeme za recept a posíláme jí odměnu – tričko Ostravské rozhlasové rodinky. 

Recepty (nejlépe i s vlastními fotografiemi – za ty je bonusová cena) posílejte Richardu Piskalovi na e-mail richard.piskala@rozhlas.cz, nebo poštou na adresu: Dr. Šmerala 2, Ostrava 702 00 a připište na obálku heslo Ostravská rozhlasová rodinka. 

Autor:   posluchači ČRo
Pořad: Ostravská rozhlasová rodinka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 17:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 26. července  2017 v 17:01       rubrika: Recepty

  Cuketová bábovka

  Je právě období růstu cuket a tak si dovoluji poslat recept na výbornou cuketovou bábovku, píše do naší Ostravské rozhlasové rodinky paní Anna Niedobová z Bukovce. Paní Anička bábovku peče každoročně a zrovna, když...

   
 • 25. července  2017 v 17:06       rubrika: Recepty

  Kynuté ovocné knedlíky

  Věříme, že vám přijde vhod recept na domácí kynuté ovocné knedlíky. Do Ostravské rozhlasové rodinky ho poslala paní Erika Kurková ze Štěpánkovic na Opavsku.

   
 • 24. července  2017 v 17:06       rubrika: Recepty

  Makovec z nemletého máku

  Paní Maruška Hercigová napsala do naší Ostravské rozhlasové rodinky. Ráda se s námi podělí o recept, který nazvala Lenivá žena alias Makovec z nemletého máku.

   
Moravskoslezský kraj
  silnice I/11 (ulice Rudná), Radvanice a Bartovice, v katastru obce Ostrava, práce na údržbě mostu, provoz převeden do protisměru, Od 10.07.2017 05:00 Do 30.11.2017 23:59, Statutární město Ostrava, Městský ...
  ulice Jeremenkova, Bílovec, okr. Nový Jičín, uzavřeno, stavební práce, Od 10.07.2017 11:00 Do 06.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu v souvislosti se zajištěním a realizací stavebních prací spojených ...
  D56, mezi km 49.1 a 50, ve směru Frýdek-Místek, práce na údržbě mostu, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 09.07.2017 00:00 Do 30.07.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D56 za účelem rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace