Recepty8. října  2017 v 08:41  

Opeňka měnlivá. Nenápadná houba, která vylepší chuť nejednoho pokrmu

Opeňka měnlivá - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Opeňka měnliváFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Praváky, dubáky, klouzky. Ty pozná asi každý. Kromě nich však rostou v lese ještě mnohem nenápadnější houby, kolem kterých chodíme a ani nás nenapadne je sbírat. A to je škoda, protože jsou často velmi chutné a kvalitní. Třeba takový korálovec bukový či opeňka měnlivá.

„Je obrovská škoda, že lidé opeňku měnlivou neznají. Dnes lze koupit i sadbu a pěstovat. Tato houbička je velice chutná, aromatická a vydatná, protože roste kolem pařezů. Roste prakticky po celý rok – někdy od dubna až do zámrazu,“ říká houbař Štefan Szücs z Karviné, se kterým jsme natáčeli na výstavě Život na zahradě. 

Upozorňuje přitom ale na možnou záměnu s třepenitkou svazčitou, která je mírně jedovatá. „Ale nikdo by to nejedl, protože je špatné chuti, je nahořklá, nevoní. Třepenitka je navíc sírově žluté barvy, kdežto opeňka má barvu takovou rezavě hnědou a voní krásně, chutná krásně,“ dodává houbař. 

Opeňka měnlivá je velmi chutnou houbou - Foto: Romana Kubicová

Opeňka měnlivá je velmi chutnou houbouFoto: Romana Kubicová

Opeňka je podle Štefana Szücse houba výrazné chuti a z toho důvodu ji třeba používá do jídel z jiných druhů hub. Doporučuje také tuto houbu přidat do masového vývaru, polévka je prý vynikající. Využití opeňky je ale prakticky neomezené. 

„Můžete ji dát do omáček, do vaječin, do směsí houbových jídel, pod maso, do guláše, prostě všude,“ ujišťuje karvinský houbař Štefan Szücs. „Můžete ji i sušit, i když to není úplně vhodná houba na sušení. Spíš bych doporučil ji zavařit, podusit v soli a vlastní šťávě,“ upozorňuje houbař. 

Další rady, tipy a varování uslyšíte v audio záznamu rozhovoru (viz odkaz v úvodu článku). 

Výstava méně známých hub - Foto: Romana Kubicová

Pořad: Vařte s námi  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 08:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. října  2017 v 17:01       rubrika: Recepty

  Zákusek ‚Pohádka mládí‘

  Dnešní recept pro Ostravskou rozhlasovou rodinku nám poslala paní Emilie z Opavy a je to recept na zákusek – paní Emilka ho nazvala Pohádka mládí. Je to zákusek pečený na plechu s vyšším okrajem.

   
 • 16. října  2017 v 17:31       rubrika: Recepty

  Smažené kapustičky

  Recept Ostravské rozhlasové rodince poslala naše věrná posluchačka, paní Danuše z Hradce nad Moravicí. Recept nazvala Smažené kapustičky a píše, že její manžel je má moc rád.

   
 • 15. října  2017 v 08:43     Audio  rubrika: Recepty

  Vařte s námi: oranžová polévka z dýně hokaido podle paní Inky

  Polévka z dýně hokaido je zdravá, krásně oranžová a v tomto podzimním čase nás zahřeje. S jakým receptem sklízí úspěch u svých blízkých i přátel paní Inka Bartošová z Ostravy?

   
Moravskoslezský kraj
  silnice I/58, v katastru obce Skotnice, okr. Nový Jičín, uzavřeno, stavební práce, Od 18.10.2017 07:00 Do 01.12.2017 18:00, silnice I/58 Mošnov - Skotnice; III.etapa -úsek od Skotnice ve směru na Mošnov ...
  silnice I/58, část obce Malá strana, Mošnov, okr. Nový Jičín, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 18.10.2017 07:00 Do 01.12.2017 18:00, silnice I/58 Mošnov - Skotnice; I.etapa ...
  ulice Fryštátská, Karviná, okr. Karviná, uzavřeno, Od 18.10.2017 06:00 Do 18.10.2017 20:00, úplná uzavírka místní komunikace ul. Fryštátská - od křižovatky s ul. Příčná po křižovatku s ul. Zámecká. , ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace