Pečená husa

U pana Radka z Ostravy se bude péct husa. Píše, že na svatého Martina vždycky doma pečou husu. Pan Radek ujišťuje, že upéct husu je velmi jednoduché, prý se toho nemá bát ani ten, kdo to nikdy nezkusil. Doporučuje pomalé pečení na nízkou teplotu, kdy husa stráví v troubě celkem asi 13 hodin.

Suroviny:
- husa (ideálně prý do 4 kg)
- sůl
- kmín

Postup:
Omytou a osušenou husu bez drobů nasolíme zvenku i zevnitř a pořádně ji pokmínujeme. Vezmeme pekáč s víkem, nebo hlubší plech s alobalem, vložíme tam husu, přikryjeme a podlijeme ji vodou. Nastavíme teplotu jen na 70 až 80 °C.

Nejlépe je to udělat večer a jít klidně spát. Huse v troubě se prý do rána nic zlého nestane, píše pan Radek. Podle jeho zkušeností není třeba husu dále podlévat, prý se nepřipálí, protože se z ní postupně vypéká tuk.

Po 12 hodinách odkryjeme víko, nebo alobal a propícháme husu jehlicí, aby vytekl další tuk. Zvýšíme teplotu na 180 °C a pečeme odkrytou husu ještě hodinu.

Výsledkem je prý fantastická husa s měkoučkým masem a křupavou kůrkou. Po upečení naporcujeme a podáváme. Přílohu necháme na vaší volbě, ale k té svatomartinské huse se určitě bude hodit zelí a knedlík – a určitě nezapomeňte na mladé svatomartinské víno!

Výpek z husy samozřejmě ještě využijeme. Skvělý je například po vychladnutí k namazání na chleba.

Přejeme dobrou chuť a panu Radkovi posíláme odměnu – tričko Ostravské rozhlasové rodinky.

Recepty (nejlépe i s vlastními fotografiemi – za ty je bonusová cena) posílejte Richardu Piskalovi na e-mail richard.piskala@rozhlas.cz, nebo poštou na adresu: Dr. Šmerala 2, Ostrava 702 00 a připište na obálku heslo Ostravská rozhlasová rodinka.

autor: posluchači ČRo

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.