Naše akce5. července  2017 v 19:20  

Od ničivých povodní 1997 uplynulo 20 let. Připomeňte si toto výročí s námi

Povodně 1997 - Foto: Andrea Čánová

Povodně 1997Foto: Andrea Čánová

Český rozhlas Ostrava si ve vysílání i na webu od středy 5. července každý den připomíná výročí povodní i jejich souvislosti a důsledky. Pokud máte vzpomínky či třeba fotografie, pište na rzp.ostrava@rozhlas.cz.

Přesně dvacet let uplynulo od začátku ničivých moravských povodní v roce 1997. Velká voda připravila desítky lidí o životy a tisíce o střechu nad hlavou. 


 
Povodně 1997 - prvních pět dní 

4. července
Meteorologové upozornili na očekávané vydatné srážky. 

5. července
Na severní Moravě a ve Slezsku začaly silné deště, zvedla se hladina řek. 

6. července
Příval deště zaplavil část silnic v okresech Nový Jičín, Frýdek-Místek, Vsetín, Karviná a Ostrava. Prakticky všude byly vyhlášeny stavy povodňové aktivity. Třetí stupeň (přímé ohrožení) platil na Bečvě u Valašského Meziříčí, ale i na Jesenicku a na Bruntálsku. Některé obce byly evakuovány. 

7. července
Velká voda si vyžádala prvních pět obětí. Z břehů se vylily Opava, Opavice, Bělá, Bečva, Tichá Orlice, Třebovka, Smědá, Úpa a Morava. U Suchdolu nad Odrou na Novojičínsku na podemleté trati vykolejil mezinárodní rychlík Sobieski; více než 60 lidí bylo zraněno. Některé hraniční přechody do Polska a na Slovensko byly uzavřeny. Byl ustaven krizový protipovodňový štáb. Do postižených oblastí se začali sjíždět záchranáři. 

8. července
Obec Troubky na Přerovsku zalila voda a po pár hodinách nechala v troskách 150 domů v místě, které se později stalo jedním ze symbolů tragédie. Na Bruntálsku voda zaplavila přes 70 procent obcí, na Jesenicku desítky měst a obcí. Nejvíce postiženy byly v té době oblasti podél Opavy a Opavice. Na Orlickoústecku začala voda mírně klesat. Velkou část moravských železničních tratí musely dráhy vyřadit z provozu. 

Autor:  ČRo Ostrava

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 21.2.2018 13:50 do 14:50; na silnici 464 u obce Hlubočec okres Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; DN 2 OA bez zranění
  Od 21.2.2018 13:35 do 14:35; na silnici 48 u obce Starý Jičín okres Nový Jičín , délka 1.1km; dopravní problém; čerstvý sníh; navátý sníh na silnici ve směru od NJ do Bělotína, před rampou St. Lhota - ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace