Naše akce11. září  2017 v 18:24  

Vážený Ještěre, drahý Petře Bezruči! aneb Se slezským bardem na Lysé hoře

Lysá hora - Foto: Petr Štefek, licence CC BY 3.0 Česko

Lysá horaFoto: Petr Štefek, licence CC BY 3.0 Česko

Kdo vlastně byl Petr Bezruč? A kdo Vladimír Vašek? Kdo byl autorem démonických veršů a kdo banálních veršovánek? A proč nás nepřestávají zneklidňovat Slezské písně? Odpovědi patrně nenajdeme, ale vydáme se na vzrušující cestu hledačů, jež nemajíce jasného cíle, oddávají se nadšenému bloudění. Přímo z Lysé hory, na jejíž vrchol se básník často a rád vydával, se v sobotu 16. září přihlásí Eva Lenartová a Renáta Spisarová, aby nás provedli osmihodinovým vysíláním inspirovaným osobností a dílem Petra Bezruče.

Prostřednictvím reportážních vstupů budeme už během dopolední Víkendové přílohy Jiřího Kamene sledovat cestu hrstky statečným turistů, kteří se společně s herci Národního divadla moravskoslezského vydají vzhůru. Od pravého poledne až do 20:00 pak ČRo Vltava odvysílá sérii pořadů inspirovaných či zabývajících se Petrem Bezručem. 

Ensemble FLAIR - Foto: Indies Happy Trails

Ensemble FLAIRFoto: Indies Happy Trails

Přímo z vrcholu Lysé hory se deset minut po poledni přihlásí Ensemble FLAIR Jana Rokyty, nadžánrová kapela, která vychází z moravské lidové tradice a nabízí symbiózu hudby lidové a vážné. Jan Rokyta pro tu příležitost složil písně na texty Petra Bezruče a Josefa Kaluse. Zpěvačku ansámblu, Kláru Obručovou, uslyšíme i ve výběru z Moravské lidové poezie v písních Leoše Janáčka. Právě on měl k Petru Bezručovi velmi blízko. Janáčka přitahovala jeho drsná poetika i sociální tématika Bezručových básní, a zdaleka nebyl sám. Na téma Petr Bezruč v české hudbě promluví muzikolog Karel Boženek, který vedle Janáčka uvede skladby Vítězslava Nováka, J.B. Foerstera, Jaroslava Křičky nebo Arnošta Rychlého, a to v pořadu Euphonia, který vysíláme od 13:00. 

Ve 14 hodin začne premiéra rozhlasové hry Martina Františáka Nejasné nebe, inspirována baladou Maryčka Magdónova, kterou v ostravském studiu natočil režisér Tomáš Soldán s Norbertem Lichým, Pavlou Dostálovou a Karlem Čepkem v hlavních rolích. Nemalou úlohu v příběhu hraje také hudba Tomáše Vtípila. 

Natáčení rozhlasové hry Nejasné nebe - Foto: František Tichý

„Vody jí nepodá žádná jiná. Ale je chudobná, nemá nic, nejhezčí děvucha od Těšína, nejhezčí děvče z Žermanic. Je od Těšína – Maryčka...“ Také tato slova zazní v průběhu dalšího koncertu z Lysé hory. Začíná v 15:25 a hostem bude legendární Pěvecké sdružení moravských učitelů pod vedením sbormistra Jiřího Najvara. V rámci živě vysílaného koncertu z Lysé hory zazní mimo jiné dva za tří vrcholných mužských sborů Leoše Janáčka, jež vznikly na základě Bezručových básní. PSMU zazpívá sbor Maryčka Magdonova a Kantor Halfar, ale také Kuncovy Žermanice. A právě o vztahu dvou umělců, kteří si nikdy nestiskli ruku, byť se navzájem velmi obdivovali – Leoši Janáčkovi a Petru Bezručovi – bude v pořadu Barbaru virtuos hraje mluvit hudební historik Karel Steimetz po 17. hodině. 

Herec Národního divadla moravskoslezského Tomáš Jirman - Foto: František Tichý

Herec Národního divadla moravskoslezského Tomáš JirmanFoto: František Tichý

Předchozí hodinu pak můžete strávit u živě přenášeného scénického pořadu Ortel samoty, který z básní a korespondence Petra Bezruče a vzpomínek Zdenky Tomáškové společně se saxofonistou Tomášem Zetkem a režisérkou Simonou Nyitrayovou připravil Tomáš Jirman. 

Před bezručovským kabaretem brněnského spisovatele Ludvíka Němce Die Idiotische Idee nabídneme ještě posluchačům Vltavy záznam diskuse literárních historiků Jana Malury a Zdeňka Smolky, jež se sejdou nad Slezskými písněmi.  

No a v závěru večera nás publicista a historik Ivan Motýl v pořadu Třesk číší slyšel jsem podle Ostravice provede oblíbenými frýdeckými hospodami Petra Bezruče. 

Bezručovské odpoledne na Lysé hoře, během kterého se ke slovu kromě jiných dostanou taky básník a literární historik Petr Hruška, televizní publicista a vášnivý turista Jaromír Šlosar nebo tématem autorství Slezských písní zaujatý Jarek Nohavica, připravují Eva Lenartová a Renáta Spisarová, tedy Tvůrčí skupina Drama a literatura a Tvůrčí skupina Hudba. 

Básník Petr Bezruč - Foto: Rozpravy Aventina,  autor neznámý

Autor:  Eva Lenartová

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace