Naše akce18. června  2017 v 11:55  

Začíná Týden vody. Rozhlas ve speciálním projektu upozorňuje na hrozící sucho

Kapka vody - Foto: Ineke Huizing, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Kapka vodyFoto: Ineke Huizing, flickr.com , CC BY 2.0

Český rozhlas Ostrava se připojuje k celorozhlasovému tematickému týdnu, ve kterém budeme varovat před koncem vodního blahobytu u nás a informovat o možných dopadech klimatických změn. Projekt Týden vody startuje 19. června.

Podle klimatických modelů budou v příštích desetiletích v Česku méně časté, ale o to silnější srážky, přijdou delší období sucha a průměrné teploty se budou stále zvyšovat. Zásoby pitné vody i úroda tak budou v ohrožení. Jedním z důvodů je také fakt, že na rozdíl od většiny států Evropy jsou téměř všechny zásoby vody u nás tvořeny jen ze srážek. 

„Je dobře, že Český rozhlas otevírá toto téma a přinese nové a často i překvapivé pohledy na zdánlivě obyčejnou pitnou vodu. Většina z nás ji považuje za samozřejmou a tak k ní i přistupujeme. Nedostatek pitné vody se však řadí mezi celosvětová rizika,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. 

Česko už nyní pociťuje problém tzv. zemědělského sucha. V posledních 20 letech zažíváme největší sucho za posledních 500 let. Vysycháním krajiny se proto poprvé v posledních letech začala zabývat i vláda. 

Týden vody

Průměrná spotřeba pitné vody v českých domácnostech se pohybuje kolem 88 litrů na osobu a den, což je v celoevropském srovnání poměrně dobrý výsledek. Za posledních dvacet let se její spotřeba snížila o třetinu. I nadále stoupá zájem o úsporné domácí spotřebiče. Jejich použití se vzhledem ke stoupajícím cenám vodného a stočného i do budoucna rozhodně vyplatí. Určité rezervy ale máme ve využívání dešťové vody nejen k zalévání zahrad, ale i v domácnostech. 

V průběhu týdne od 19. do 25. června chceme upozornit na nutnost hospodárného využívání vody a podívat se na tuto nenahraditelnou a životně důležitou surovinu z různých aspektů. 

Týden vody ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava 

O vodě uslyšíte ve zprávách napříč celým vysíláním, na pondělí měníme i časové znamení – tradiční přerušovaný tón o frekvenci 1 kHz nahradí zvuk kapající vody. Ale tématu se budeme věnovat podrobně z nejrůznějších úhlů. 

Vodní záchranáři (ilustr. foto) - Foto: Tomáš Adamec

Vodní záchranáři (ilustr. foto)Foto: Tomáš Adamec

„V pondělním Koktejlu (vysíláme po 10. hodině) nás bude zajímat voda z pohledu vodních záchranářů. Jeden z hostů, Jindřich Měrka, byl u zakládání vodní záchranné služby v Česku. Bohumír Hrtoň je zase předsedou pobočného spolku Vodní záchranné služby Českého červeného kříže,“ zve k poslechu moderátorka Kateřina Huberová. 

V úterý se pak budeme kromě jiného věnovat problémové kvalitě vody ve vodovodních sítích, ve středu pak zase chybějícím obecním vodovodům. Ve čtvrtek se vypravíme na největší přírodní koupaliště ve střední Evropě, které najdeme v Ostravě-Porubě. A z pátečního vysílání o vodě vybíráme téma, které se týká ceny vody. Ta je totiž podle statistik jednou z nejrychleji zdražujících komodit pro domácnosti. 

Týden vody na dalších rozhlasových stanicích 

Pitné vodě se kromě zpravodajství a publicistiky bude věnovat i celá řada dalších žánrů. Dvojka s Vltavou nachystaly seriál minutových her na téma, co by bylo, kdyby v Česku nebyla voda. Vltava ukončí Týden vody nedělní bohoslužbou. 

Projekt vyvrcholí velkou akcí na přehradě Švihov, kde si 300 vybraných posluchačů Českého rozhlasu prohlédne hráz, vodní dům nebo zajímavé nedokončené mosty uprostřed přehrady. 

Z hráze přehrady odvysílají Radiožurnál, Dvojka a Plus závěrečnou debatu o konci vodního blahobytu v Česku. Účast přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala a další. Přímý přenos pořadu začne v neděli 25. června v pravé poledne. 

Autor:  ČRo Ostrava

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 17.1.2018 03:50 do 05:55; na silnici 48416 v obci Metylovice okres Frýdek-Místek; nehoda; OA sjelo do potoka
  Od 16.1.2018 16:30 do 17.1.2018 06:00; na silnici 45 v obci Lomnice okres Bruntál; nehoda nákladního vozidla; převrácené nákladní vozidlo v příkopu, bude probíhat jeho vyprošťování.
  Od 16.1.2018 10:10 do 19.1.2018 12:00; na silnicích 35, 56 v obcích Horní Bečva okres Vsetín, Bílá, Staré Hamry a Ostravice okres Frýdek-Místek , délka 21km; v obou směrech silnice Ostravice - Hlavatá; ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace