Swingová siesta

Čas vysílání: úterý 03:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 
Jazz - Foto: Milan Baják

JazzFoto: Milan Baják

Hudební pořad věnovaný fanouškům swingové hudby.

Swing je jazzový styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století a v němž došlo k širšímu uplatnění jazzu jako populární taneční hudby a k míšení černošských a bělošských prvků.  

Swing se formoval jako vývojové stádium tradičního jazzu v letech 1927-1935 a největší slávu sklízel ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století.  

Je nerozlučně spojen s Benny Goodmanem, výborným klarinetistou, vedoucím různých souborů, které hrály swing v jeho klasické podobě.  

Benny byl jedním z prvních bělochů, kteří se prosadili v černošském hudebním stylu.  

U nás tento styl zažil největší rozmach ve čtyřicátých letech. Během německé okupace však nebylo možné se otevřeně hlásit k americkým vzorům , přičemž nacisté považovali swing - jakožto hudbu vycházející z jazzu - za hudbu méněcenné rasy.  

Další problémy přišly po skončení války. Definitivním zlomem se stal nástup komunismu v roce 1948. Orchestry byly znárodněny a v padesátých letech zavedeny ideově ovlivňované zkoušky.  

Přesto mezi nejlepší poválečné české swingaře dodnes právem patří, mimo jiné třeba Karel Vlach, Gustav Brom, Karel Hála, ze zpěvaček Eva Pilarová či Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.  

Připravuje: Jiří Štusák, Český rozhlas Hradec Králové 


Historie pořadu:

Český rozhlas Ostrava vysílal Swingovou siestu od ledna 2012 do konce roku 2013 v rámci Studia Noc. Na frekvencích Českého rozhlasu Hradec Králové tento pořad existuje už od roku 1998 a vysílá se dál. 

Zvukové záznamy pořadu v iRadiu. 

Pořad: Swingová siesta  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: úterý 03:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace