Dobré ráno

Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 
Rozhlasové studio - Foto: Honza Ptáček

Rozhlasové studioFoto: Honza Ptáček

Čtyřhodinový ranní blok vysílání Českého rozhlasu Ostrava přináší především množství aktuálních informací z Moravskoslezského kraje. Jednotlivé zpravodajské vstupy a rubriky jsou proloženy písničkami.

Dobré ráno je určeno všem posluchačům, které zajímá, co se právě v Moravskoslezském kraji děje, jaké bude počasí, o čem píší noviny, jaká je situace na silnicích. V každém vstupu nechybí informace o čase, který je v ranním spěchu jednou z nejdůležitějších informací.  

Dobré ráno „startuje“ každý vysílací den Českého rozhlasu Ostrava – začíná zpravodajskou relací v 05:00 a trvá do 09:00. Kromě zpráv, které zahajují každou vysílací hodinu, v Dobrém ránu nabízíme i krátké zprávy o půl, řadu zpravodajských vstupů či reportáží, nechybí pravidelné rubriky. Tou zřejmě nejatraktivnější je živě vysílaný Telefonát s meteorologem (05:40, 06:40, 07:40), dále rubrika O čem píší dnešní noviny, Minuta s encyklopedií či Písnička k svátku a další.  

Přehled rubrik (abecední řazení):
- Astronomické okénko (sobota)
Novinky a zajímavosti ze světa astronomie. Co zajímavého byste mohli v těchto dnech vidět na večerní obloze.
- Minuta s encyklopedií (sobota, neděle)
Pravidelná rubrika, ve které vám v minutě přibližujeme nejrůznější pojmy, zajímavosti, vynálezy a další věci, jako byste je našli v běžné encyklopedii.
- O čem píší dnešní noviny (pondělí-sobota)
Přehled tisku, vybíráme zajímavosti a důležité zprávy ze tří periodik: Dnes, Právo, Deník.
- Písnička k svátku (každý den)
Písnička s věnováním k jmeninám. Nejen oslavenec se dozví zajímavosti o daném jménu.
- Ranní poznámka (sobota, neděle)
Redakční zamyšlení, fejeton, komentář... v textové i v audio podobě najdete v naší webové rubrice “Poznámka”
- Telefonát s meteorologem (každý den)
Aktuální informace o počasí, předpověď zprostředkovaná meteorologem z ostravské pobočky ČHMÚ.
 
- Zasmějte se s námi (pondělí-pátek)
Tato ani ne minutová rubrika má jediný cíl, rozzářit deset minut před devátou hodinou každé všední ráno posluchačovu tvář.
 
- Zprávy (každý den)
Zpravodajská relace mapuje především dění v regionu, v případě potřeby i dění na celostátní, resp. mezinárodní úrovni. Součástí relace je sport, předpověď počasí a dopravní servis. 


Historie pořadu:
Dobré ráno se v novodobé historii vysílání Českého rozhlasu Ostrava objevuje už od počátku 90. let. Nejprve šlo o všednodenní dvě a půl hodiny trvající blok hudby a informací (vysílání Českého rozhlasu Ostrava tehdy začínalo až v 06:00) plně v režii zpravodajské redakce. Na přípravě i moderování se až do roku 1996 podíleli redaktoři, kteří částečně ovlivňovali i výběr hudby. Jinak byl ale obsah vysílání velmi podobný tomu dnešnímu.  

Jednou z výjimek byla Radioburza Z, která se v programu objevovala po osmé hodině, a šlo vlastně o nabídku zaměstnání. Radioburza Z byla založena na živých telefonátech, kdy nabídky na volné pozice volali sami zaměstnavatelé. Po letech na ni navázala odpolední jednou týdně vysílaná Nabídka pracovních míst.  

Výrazných změn doznalo ranní vysílání v roce 1997, kdy se Dobré ráno rozprostřelo i do víkendových dnů, moderující redaktory vystřídali klasičtí moderátoři a přibylo zpravodajských relací. Ve vysílání se také objevily živé telefonáty s meteorology, rubrika Očekávané události či Sportovní přehled. Na přelomu tisíciletí se posunul začátek vysílání na 05:00. 

Zatím poslední větší úpravy byly provedeny v únoru 2012 a na začátku března byly i realizovány. (Článek o těchto změnách)  

Od 1. ledna 2011 do konce června 2012 byla součástí Dobrého rána také páteční Písnička do školy. Tuto soutěžní rubriku především pro děti pravidelně připravoval Jan Rokyta mladší. Když ale v létě 2012 zemřel Jan Rokyta starší, mladší z Janů převzal pořady toho staršího. A protože jich nebylo zrovna málo, dohodl se s vedením rozhlasu na (možná dočasném) ukončení páteční Písničky do školy.  

S příchodem roku 2013 jsme pak ukončili vysílání Jazzového okénka, sobotní rubriky, které jste mohli řadu let slýchat krátce po sedmé hodině. Nahrávku odborným komentářem uváděl Václav Bělohlavý. Rok nato pak v Dobrém ránu skončilo Kalendárium, přibyla naopak rubrika Cvičte s námi! (skončila k 31. 8. 2014) a krátké zprávy se rozšířily i na nedělní vysílání. 

Další drobné změny přinesl začátek roku 2015. Ranní blok opustily rubriky Radio Ostrava Live a Zazpívejte si s námi, naopak přibyla veselá rubrika Artura Kubici Zasmějte se s námi

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 
Moravskoslezský kraj
  Od 23.3.2018 15:45 do 18:20; v ulici Dělnická v obci Havířov okres Karviná; hromadná nehoda, zdržení; 3 havarovaná vozidla; 3x OA bez zranění.
  Od 23.3.2018 16:15 do 18:20; na silnici v obci Palkovice okres Frýdek-Místek; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace