Wydarzenia

Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 
Pro polskou národnostní menšinu vysíláme každý všední den po 19. hodině - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Pro polskou národnostní menšinu vysíláme každý všední den po 19. hodiněFoto: Fotobanka Stock Exchange

Aktuální informace v polském jazyce přináší redakce vysílání pro polské spoluobčany od pondělí do pátku vždy po zprávách v 19:00.

Informační servis s publicistickými příspěvky zachycuje všednodenní i výjimečné události týkající se společenských a kulturních organizací, institucí, občanů hlásících se k polské menšině žijící v České republice. Pořad je doplněn písničkami v polském jazyce, někdy i v těšínském nářečí.  

- přinášíme zprávy a reportáže z aktuálních událostí
- hovoříme polsky – s Poláky a o Polácích
- seznamujeme s polskou regionální historií, literaturou, děním na území ČR a Polska, zvlášť v Těšínském Slezsku
- hrajeme regionální i populární polskou hudbu  

Připravují a moderují: Szymon Brandys, Martyna Radłowska-Obrusník 


Historie pořadu:
Wydarzenia navazují na Kwadrans Polskich Aktualności, který jsme vysílali řadu let až do konce roku 2013. Ke změně došlo v souvislosti s rozsáhlými úpravami, kterými prošel program všech regionálních stanic Českého rozhlasu (o těchto změnách čtěte zde). První Wydarzenia jste mohli slyšet ve čtvrtek 2. ledna 2014. 

Polské vysílání začínalo v Ostravě v roce 1950, kdy vysílání „rozjížděl“ mladík – svazák Boleslaw Duława, za rok se pak k němu připojila i žena, Otylie Bolková. Vysílali informace, drobnou publicistiku, v soboty pak i rozsáhlejší koncipované pořady, velmi často určené mládeži v polských školách. Vysílací čas se měnil, v některých letech každodenní desítky byly nahrazovány několika delšími pořady v průběhu týdne.  

Téměř od začátku spolupracovali s redakcí polských pořadů herci Těšínského Divadla, jeho Polské scény, která vznikla ve stejném období. Díky jejich vysoké profesionální úrovni (i když se nejednou jednalo o bývalé amatéry) začínala Ostrava vysílat i literární dramatizace, drobné rozhlasové hry, poezii. Hodně prostoru věnovali redaktoři folklóru, historii a revolučním tradicím Těšínska, na jehož oblast se vlastně celé vysílání zaměřovalo.  

Postupem času se měnili redaktoři, forma a také i čas vysílání programu pro polské spoluobčany. Od září 2009 roku existuje archivální blog polských programů, kde najdete podrobnou historii se jmény všech polských redaktorů a korespondentů ostravské stanice. Nejen to, ale i aktuální kalendárium zajímavých událostí a akcí v regionu.  

Odvysílané díly pořady si můžete poslechnout v iRadiu

Pořad: Wydarzenia  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 
Moravskoslezský kraj
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00
  ulice Šubertova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.03.2018 06:00 Do 30.03.2018 19:00, úplná uzavírka ulice Šubertovy v křižovatce s ul. Stodolní, Objížďka ...
  ulice Lázeňská, Karviná, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.03.2018 07:00 Do 25.03.2018 18:00, Částečná uzavírka z důvodu umístění kanalizační přípojky překopem. Překop bude ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace