Píseň domova

Čas vysílání: středa 18:04  |  Délka pořadu: 30 minut  
 
Píseň domova - Foto: František Tichý

Píseň domovaFoto: František Tichý

Putování za lidovou písní naší země

Prostřednictvím hudebního magazínu Píseň domova se s posluchači Jan Rokyta ml. každou středu schází nad lidovou písní našeho kraje (Valašsko, Lašsko, Opavské a Těšínské Slezsko) i ostatních etnografických regionů České republiky. V pořadu si všímá lokalit, kde se písni dařilo, kde se objevovala, přežila. 

Při poslechu se můžete leccos dovědět také o významných osobnostech, špičkových interpretech, zpěvácích a zpěvačkách, souborech a muzikantech a v neposlední řadě oceníte autorovo moudré umění zkraty a smysl pro jemný vtip. 

Pořad je věnován také typologii písní, jejich hudební a historické hodnotě. "Jde o nenásilné spojení zábavy a poučení," říkával původní autor pořadu, známý ostravský folklorista, muzikanta a hudební redaktor Jan Rokyta. 

Připravuje a uvádí: Jan Rokyta ml. 


Historie pořadu:
Pořad vznikl v roce 2005 s cílem, aby se lidová píseň nestala pouze historickou vzpomínkou či muzeálním zážitkem. Až do konce roku 2011 se Píseň domova vysílala každou středu v 18:30, od ledna 2012 se čas posunul o půlhodiny zpět, a to v souvislosti s širšími změnami v programu Českého rozhlasu Ostrava. 

S pořadem je také spojeno jméno známého ostravského folkloristy, muzikanta a hudebního redaktora Jana Rokyty, který Píseň domova připravoval až do své smrti v červenci 2012. Jako správný mistr ale zkušeně zaučil svého pokračovatele, Jana Rokytu mladšího. Ten pořad připravuje dodnes. 

Odvysílané pořady (od ledna 2017) si můžete poslechnout v iRadiu. 

Pořad: Píseň domova  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: středa 18:04  |  Délka pořadu: 30 minut  
 
Moravskoslezský kraj
  Od 17.8.2017 04:10 do 06:15; v ulici Viaduktová v obci Český Těšín okres Karviná; nehoda; NA x semafor, bez zranění, s ujetím
  silnice I/56, část obce Kunčičky u Bašky - část obce Hodoňovice, v katastru obce Baška, okr. Frýdek-Místek, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, práce na silnici během dne, Od 17.08.2017 07:00 ...
  silnice I/56, část obce Kunčičky u Bašky - část obce Hodoňovice, v katastru obce Baška, okr. Frýdek-Místek, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, práce na silnici během dne, Od 21.08.2017 07:00 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace