Zprávy

Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 
Zprávy - Foto: Aleš Vavřík

ZprávyFoto: Aleš Vavřík

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Zpravodajské relace podrobně mapují vše důležité, co se v kraji děje. Sledujeme všechny závažné kauzy, které svým významem mnohdy přesahují hranice regionu. Důraz dáváme na region, přinášíme proto i informace lokálního charakteru. Ty se sice dotýkají menšího množství lidí, ale určitě stojí za zmínku. Samozřejmou součástí zpráv je informování o kulturním dění v regionu. 

Do relací ale zařazujeme i základní zprávy o dění na celostátní úrovni, informujeme i o nejzávažnějších událostech ve světě. Neunikne vám tak nic důležitého; jednotlivé zpravodajské relace pro vás připravuje tým zkušených redaktorů-zprávařů. 

Ve sportovní části relace přinášíme zprávy ze všech stěžejních sportovních odvětví v rámci celého světa. Jako regionální rozhlas ale opět klademe důraz na Moravskoslezský kraj. Ze všech důležitých utkání či akcí nabízíme živé vstupy, také výsledkový servis z „méně významných“ soutěží a okrajově vnímaných sportů. 

Předpověď počasí – následuje po sportovní části relace. V ranním a dopoledním vysílání nabízíme předpověď na daný den, v poledních zprávách předpověď na odpoledne, noc a následující den, od 13:00 předpověď na noc a následující den. 

Relaci uzavírá dopravní zpravodajství. Nepřetržitě sledujeme a mapujeme situaci na moravskoslezských silnicích, a to nejen na těch hlavních. Dozvíte se o nehodách či uzavírkách i na místních komunikacích. 

Zprávy vysíláme sedm dní v týdnu každou celou hodinu od 05:00 do 19:00. V ranních hodinách co 30 minut (05:00 - 09:00). 

Připravují a čtou: Lenka Blažejová, Tereza Szotkowská, Petr Hrčka, David Procházka, František Tichý 


Historie pořadu:
Zpravodajské relace v nejrůznějších podobách protínají vysílání ostravského rozhlasu už od počátků vysílání (článek o historii ČRo Ostrava). Až do roku 1997 vám zprávy četli hlasatelé, kteří současně uváděli i další program vysílání. Poté byli hlasatelé nahrazeni zprávaři (relaci nejen čte, ale i připravuje a sestavuje) a moderátory; tento systém funguje dodnes. 

První tzv. zvuky, tedy hlasy respondentů (politiků, zástupců radnic, mluvčích atd.), se ve zprávách – minimálně tedy v novodobé historii – začaly pravidelně objevovat v době povodní v červenci 1997, kdy se v hojné míře objevily i živé vstupy redaktorů či externích spolupracovníků z tehdy postižených oblastí. Od té doby jsou nedílnou součástí všech zpravodajských relací. 

Zprávami provázela celá řada zajímavých osobností. Z dávnější historie jmenujme alespoň Květu Budíkovou a Evu Mudrovou – ta se nedobrovolně odmlčela v roce 1968 a na rozhlasové vlny se vrátila až po listopadu 1989. Dále to byli Milan Klein (zprávy připravoval), Leoš Janáček (nejde o slavného skladatele – pozn. red.), Pavla Pešatová či Alexandra Kociánová. 

V prvním desetiletí nového tisíciletí jste ještě mohli slyšet hlasy například Marcely Richterové (později Fabiánové), Barbary Odstrčilíkové, Milana Opavského a občas také Michala Schoffera či Lukáše Kanii, který nakonec zakotvil mezi moderátory. 

Do konce roku 2013 jsme vám ve všední dny v 17:00 nabízeli hlavní zpravodajskou relaci dne Události regionu

Své tipy, náměty, připomínky i dotazy pište na adresu: info.ostrava@rozhlas.cz

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 
Moravskoslezský kraj
  Od 20.2.2018 10:45 do 12:50; na silnici 464 u obce Hlubočec okres Opava; nehoda nákladního vozidla; havarované vozidlo; havárie NA bez zranění.
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 20.2.2018 10:45 do 12:50; v ulici Pod Palárnou v obci Štramberk okres Nový Jičín; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace