Chtěl bych mít kapelu

Čas vysílání: sobota 18:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 
Chtěl bych mít kapelu - Foto: F. Tichý

Chtěl bych mít kapeluFoto: F. Tichý

Hudebně slovní pořad pro přátele dechové hudby hitparádového typu. Skládá se ze 12 soutěžních písniček, pro které posluchači hlasují. Devět s větším počtem hlasů postupuje do dalšího kola, tři méně úspěšné vypadávají a jsou nahrazeny novinkami.

Pořad Chtěl bych mít kapelu je vysílán na vlnách Českého rozhlasu Ostrava jako předtáčený, přesto má rysy pořadu kontaktního: pracuje s vašimi písemnými i telefonickými ohlasy, reaguje na vaše náměty, připomínky, zážitky z koncertů, přehlídek a festivalů dechové hudby. Pozvánky na ně bývají součástí pořadu. 

Od počátku obsahuje hitparáda Archivní okénko z pokladů ostravské fonotéky - tam jsou řazeny perličky dechové hudby i koncertního typu, zpravidla je motivem výročí konkrétního muzikanta nebo nahrávky. Archivní okénko je předělem mezi opakováním úspěšných kapel z minulého kola a představením novinek. 

Připravuje a moderuje: Václav Bělohlavý 


Historie pořadu:
Hitparáda Chtěl bych mít kapelu byla poprvé vysílána 6. ledna 2001. Nahradila Dechovkářskou ligu, připravovanou v předešlých letech Petrem Šiškou. Zpočátku byla hodinová, vysílala se od 18:00 každou sobotu. Původní postupový klíč (12 písní, 6 úspěšných do dalšího kola, 6 s menším počtem hlasů ven) byl na přání posluchačů, kterým bylo smolných kapel líto, nahrazen od 7.12.2002 humánnějším: 9 ku 3. V této podobě funguje hitparáda dodnes. 

Od roku 2003 byl pořad nasazován až po zprávách a jeho stopáž se ustálila na cca 55 minutách. Nárůst počtu posluchačů si vynutil reprízování hitparády - od července 2003 po sobotní premiéře repríza následující pátek v čase 19:05-20:00; od října 2004 se vysílání ustálilo na schématu premiéra pátek, repríza hned v sobotu den nato. Hlasujících díky tomu dále přibylo, dnes činí zhruba 20 stálých, objektivních, ne pouze fandících, a 100 až 150 sice pravidelných, ale posílajících hlasy pouze v případě nasazení té "jejich" kapely. 

Okruh posluchačů je ovšem podstatně širší, jeden korespondeční lístek, telefonát či e-mailová zpráva zastupuje většinou manžele, partnery, rodiny, skupiny přátel, pracovní kolektivy, domovy seniorů, kluby důchodců apod. Poslouchají převážně lidé středního a vyššího věku, ale také mladší členové rodiny, děti, vnoučata, často sami aktivní muzikanti. Rozhlasová hitparáda se tak stává součástí rodinného života. 

Pokud jde o dosah hitparády, pak poslouchají převážně lidé z Ostravy, Karvinska, hodně z Opavska, zejména z Hlučínska, z Novojičínska především z Fulneka a okolí Kopřivnice a Štramberku, ze širšího Podbeskydí od Frenštátu přes Frýdlant až po Třinec. Ozývají se také posluchači z Valašska, moravskoslovenského pomezí, důležitou enklávou je okolí Strážnice. Značnou podporu má pořad mezi fanoušky dechovky v sousedním Polsku. 

Narůstá počet posluchačů, kteří sledují hitparádu Chtěl bych mít kapelu na internetu. Tady jsme zaznamenali ohlasy z Kanady, USA, Německa, Velké Británie; Slovensko je samozřejmostí, stejně jako regiony v ČR - střední a jižní Morava, jižní a západní Čechy, Praha. Pořad je uznávaný i mezi aktivními muzikanty, kteří nabízejí spolupráci, především zasíláním CD svých kapel. 

Od 1. března 2012 se pořad Chtěl bych mít kapelu vrací do sobotního schématu. Náhradou za zrušenou reprízu je zařazení hitparády do internetového archivu Českého rozhlasu Ostrava, což je některými posluchači kritizováno ("internet nemá každý!"), naopak dalšími vítáno, a to i přáteli dechovky v seniorském věku - právě kvůli možnosti "vytáhnout si" hitparádu v čase, který se jim hodí. 

V lednu 2014 se posunul začátek vysílání pořadu z patnácté hodiny na osmnáctou, a to kvůli rozsáhlým změnám v programu regionálních stanic Českého rozhlasu. 

Odvysílané pořady (od března 2012) si můžete poslechnout v iRadiu. 

Pořad: Chtěl bych mít kapelu  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: sobota 18:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace