František Tichý: Ostravské sochy

Ostravské sochy. Za projektem stojí Jakub Ivánek a také Ilona Rozehnalová - Foto: Dagmar Misařová

Ostravské sochy. Za projektem stojí Jakub Ivánek a také Ilona RozehnalováFoto: Dagmar Misařová

V Ostravě začala fungovat nová internetová databáze a tištěná mapa soch a děl ve veřejném prostoru. Milovníkům umění přináší důležitý informační zdroj, který mohou zužitkovat při procházkách městem či při vzpomínání na minulost města.

Věřili byste, že Ostravu zdobí asi 500 soch, reliéfů a dalších sochařských výtvorů? A všechny teď najdete pomocí speciální mapy či internetové databáze. 

Na tento zajímavý projekt v našem vysílání upozornila kolegyně Dagmar Misařová, když mu věnovala středeční vydání magazínu Křížem krajem. Já coby webeditor jsem pořad odbavil podle potřeb internetu. A protože mne téma velmi zaujalo, databázi jsem si trošku proklikal. 

Databáze na mne působí přehledně a nabízí celou řadu možností třídění - podle autorů, podle čtvrtí, chronologické, či podle typu. Databáze totiž kromě soch zaznamenává také reliéfy, fontány, umělecky ztvárněné památníky a pamětní desky, mozaiky, sgrafita, vitráže, dekorativní stěny a tak podobně. Je toho opravdu hodně. Informací i obrázků. 

Také se mi líbí, že projekt je stále otevřený. Jeho autoři vyzývají lidi, aby je kontaktovali v případě, že k některému z objektů mají nějaké informace či historické snímky. A samozřejmě uvítají, pokud upozorníte na dílo, které není v databázi evidováno. 

A protože v rámci projektu vznikla také papírová mapa, která může sloužit zájemcům přímo při procházkách městem, určitě se na nějakou takovou vydám. Řada soch bývá vysoko na domech, kam se člověk často nedívá a mnohdy o takových dílech ani neví. Teď se můžu kochat uměním v ulicích cíleně a ještě se i něco dozvím. Takže vzhůru do ulic! 

Související weby

Ostravské sochy

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 13. srpna  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Uvařená rajčata a vejce na hniličku

  Máte už dost veder posledních dnů? A také nevíte, jak ochránit třeba vaši zahrádku před pálícím sluncem?

   
 • 6. srpna  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Ztracený tank

  Už jste dneska hledali nějakou věc, kterou jste včera večer zaručeně odložili na obvyklé místo? Pak patříte k poměrně početné skupině lidí, která občas něco lehce ztrácí a někdy docela obtížně nalézá.

   
 • 30. července  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Švarná Hanka

  Pokud máte rádi chození po horách a k vašim oblíbeným místům patří Beskydy, pak určitě dobře znáte Švarnou Hanku. Turistickou chatu, v níž se údajně za první světové války schovával a pracoval jako domovník Petr Be...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 17.8.2017 14:25 do 16:30; v ulici Opavská v obci Kravaře okres Opava; u čp. 189/228, poblíž pekařství.; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; havárie OA ...
  D56, mezi km 44.5 a 48, ve směru Frýdek-Místek, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 18.08.2017 07:00 Do 18.08.2017 17:30
  ulice Zeyerova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 18.08.2017 10:00 Do 08.09.2017 23:59, úplná uzavírka ul. Zeyerovy v úseku od ul. 28. října po ul. Kostelní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace