František Tichý: Ostravské sochy

9. leden 2016
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Ostravě začala fungovat nová internetová databáze a tištěná mapa soch a děl ve veřejném prostoru. Milovníkům umění přináší důležitý informační zdroj, který mohou zužitkovat při procházkách městem či při vzpomínání na minulost města.

Věřili byste, že Ostravu zdobí asi 500 soch, reliéfů a dalších sochařských výtvorů? A všechny teď najdete pomocí speciální mapy či internetové databáze.

Na tento zajímavý projekt v našem vysílání upozornila kolegyně Dagmar Misařová, když mu věnovala středeční vydání magazínu Křížem krajem. Já coby webeditor jsem pořad odbavil podle potřeb internetu. A protože mne téma velmi zaujalo, databázi jsem si trošku proklikal.

Databáze na mne působí přehledně a nabízí celou řadu možností třídění - podle autorů, podle čtvrtí, chronologické, či podle typu. Databáze totiž kromě soch zaznamenává také reliéfy, fontány, umělecky ztvárněné památníky a pamětní desky, mozaiky, sgrafita, vitráže, dekorativní stěny a tak podobně. Je toho opravdu hodně. Informací i obrázků.

Také se mi líbí, že projekt je stále otevřený. Jeho autoři vyzývají lidi, aby je kontaktovali v případě, že k některému z objektů mají nějaké informace či historické snímky. A samozřejmě uvítají, pokud upozorníte na dílo, které není v databázi evidováno.

A protože v rámci projektu vznikla také papírová mapa, která může sloužit zájemcům přímo při procházkách městem, určitě se na nějakou takovou vydám. Řada soch bývá vysoko na domech, kam se člověk často nedívá a mnohdy o takových dílech ani neví. Teď se můžu kochat uměním v ulicích cíleně a ještě se i něco dozvím. Takže vzhůru do ulic!

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.