Ranní poznámka20. února  2016 v 05:00  

František Tichý: Reflexní prvky

Reflexní prvky - Foto: Kateřina Daňková

Reflexní prvkyFoto: Kateřina Daňková

Ode dneška jsou pro chodce mimo obec povinné reflexní prvky. Je to jedna z novinek, kterou přináší novela zákona o silničním provozu.

Speciální reflexní prvky budou povinné při pohybu po krajnici nebo okraji vozovky mimo obec v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Chodec musí mít tyto prvky na sobě pochopitelně umístěné tak, aby byly dobře viditelné. Výhodu mají ti, kteří mají reflexní prvky jako součást oblečení. Nemusí už totiž nic řešit, podle zákona je to dostačující. 

Toho, koho nebude vidět, mohou policisté pokutovat. Kromě toho, že vás může zabít auto, vám teď ještě přibude hrozba až dvoutisícové pokuty. I když policisté prý zpočátku budou hodní. Hříšníkům totiž hodlají zpočátku jen domlouvat a na rizikové chování upozorňovat. A prý také chystají několik preventivních akcí, při kterých budou chodcům reflexní prvky rozdávat. 

Je dobře, že tato povinnost je. Vítám ji jako chodec i jako řidič. Jako chodec se bojím řidičů, kteří kolikrát jedou po cestě, jako by jim patřila, a jako řidič se bojím chodců, kteří kolikrát jdou po cestě, jako by auta neexistovala. A ještě jsou v černém nebo jinak maskovaní - což je navíc dáno i zdejší podivuhodnou módou nosit barevně nevýrazný oděv. 

Jen v Moravskoslezském kraji loni auta usmrtila 15 chodců, z toho 11 bylo právě za snížené viditelnosti. Uvidíme příští rok, jak moc nám reflexní prvky pomohou. Určitě dost, ale stoprocentně bych na ně nespoléhal. Není to brnění. 

Reflexní prvky, ilustrační foto - Foto: Michal Malý

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 13. srpna  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Uvařená rajčata a vejce na hniličku

  Máte už dost veder posledních dnů? A také nevíte, jak ochránit třeba vaši zahrádku před pálícím sluncem?

   
 • 6. srpna  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Ztracený tank

  Už jste dneska hledali nějakou věc, kterou jste včera večer zaručeně odložili na obvyklé místo? Pak patříte k poměrně početné skupině lidí, která občas něco lehce ztrácí a někdy docela obtížně nalézá.

   
 • 30. července  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Švarná Hanka

  Pokud máte rádi chození po horách a k vašim oblíbeným místům patří Beskydy, pak určitě dobře znáte Švarnou Hanku. Turistickou chatu, v níž se údajně za první světové války schovával a pracoval jako domovník Petr Be...

   
Moravskoslezský kraj
  silnice I/45, v katastru obce Lomnice, okr. Bruntál, uzavřeno, stavební práce, Od 21.08.2017 07:30 Do 24.08.2017 22:00, Lomnice Tylov I/45 úplná uzavírka v místě žel.přejezdu, Objížďka - bez rozlišení: ...
  Od 18.8.2017 10:45 do 14:00; D1 - 331km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice); nehoda nákladního vozidla; Pozor! Vysypaný náklad; havárie kamionu do svodidel, bez zranění. Místo průjezdné ...
  Od 18.8.2017 10:45 do 12:50; v ulici Opavská v obci Dolní Benešov okres Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace