Ranní poznámka3. prosince  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

Advent (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Advent (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní neděle připadá na Štědrý den. Až dnes večer zapálíte první svíčku na nazdobeném věnci, možná si vzpomenete i na ty, kteří ve vašem životě sehráli významnou roli.

Není to tak dávno, co se mě někdo zeptal, jestli existuje něco, co postrádám z dětství. Když jsem se snažila odpovědět, vytanula mi na mysli celá řada věcí, které mě v dětství doprovázely a teď bych je brala zase: bezstarostnost, čas na zábavu, bezprostřednost, naprostý pocit bezpečí, klidný spánek, těšení se z maličkostí, neochvějná důvěra v lidi kolem mne. 

Když jsem se ale zamyslela pořádně, zjistila jsem, že všechno, co jsem vyjmenovala, si mohu znovu pořídit. Jen to chce trochu větší úsilí a schopnost rozlišit, co je či není důležité. 

Co mi ale teď v životě opravdu chybí a bohužel už nikdy nemůžu mít, jsou prarodiče. V mém životě sehráli velmi významnou roli. Byli tu pro mne kdykoliv, když jsem je potřebovala. Stejně jako rodiče, ale byli prostě jiní. 

Dobroty, které mi dávali, byly tak nějak sladší, než ty od táty a mámy. Tresty, které mi taky občas taky udělovali, bolely více a déle, i když na mě ani ruku nevztáhli. A detaily šťastných i poučných chvil, které jsem s nimi prožila, si i po letech často vybavuji s přesností, která mne dokáže hodně překvapit. 

A proč o tom mluvím právě teď? Protože se mi ony chvíle z dětství vracejí v těchto dnech mnohem intenzivněji. Může za to rozhlasový projekt Ježíškova vnoučata, v němž naprosto cizí lidé plní přání osamělým seniorům z celého Česka. Příběhy starých lidí i jejich dobrodinců jsou veselé i smutné, a mně osobně mě dojímají až k slzám. A právě díky nim mi došlo, že i když mnozí z nás už žádného prarodiče nemají, díky Ježíškovým vnoučatům je opět mít můžeme. Nebude nás sice pojit krevní pouto, ale chuť vzájemně se obohatit o dobré pocity. 

A co vy, milí posluchači, máte svou babičku nebo dědečka? Nebo jich snad chcete mít více? V tom případě si na internetu najděte www.jeziskovavnoucata.cz. Pořád je tam dost seniorů, kteří nemají vůbec nikoho a kteří se těší na to, že alespoň tyto Vánoce na ně bude někdo nezištně myslet. 

A upřímně – mně osobně by strašně mrzelo, kdyby v tom našem seznamu zůstalo nesplněné byť jediné přání. A i když už na Ježíška, coby nosiče vánočních dárků, nevěřím hodně dlouho, věřím naopak v to, že jeho vnoučat je mezi námi dost. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 11. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Daně

  Už jen něco málo přes tři týdny zbývají do nejzazšího termínu pro přiznání a zaplacení daně z příjmů za uplynulý rok. Možná i vy patříte k lidem, kteří se každoročně lopotí s vyplňováním ne zrovna jednoduchých formulářů,...

   
 • 4. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Podomní prodejci

  Podomní prodej i přes přísnou regulaci pořád funguje. Přestože mohou potulní prodavači dostat pokutu až 200 tisíc korun, pokud zvoní na domácnosti v obcích, kde je taková forma prodeje zakázána, většina z nich to vážně...

   
 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 17.3.2018 04:50 do 05:55; na silnici 56 u obce Ostravice okres Frýdek-Místek; pod hrází Šance; Pozor! Předmět na vozovce; řidič polského kamionu nechápe značení zákaz vjezdu nad 12tun a vjel do daného ...
  Od 17.3.2018 03:05 do 05:40; v ulici Bezručova v obci Bohumín okres Karviná; u Špice; hromadná nehoda, zdržení do 2 hodin; 3 havarovaná vozidla; DN 3 OA bez zranění
  silnice II/647, v katastru obce Bílov - v katastru obce Bravantice, okr. Nový Jičín, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 21.03.2018 07:00 Do 21.03.2018 17:00, z důvodu kácení stromů a ořezu dřevin.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace