Ranní poznámka25. června  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Ať žije léto

Ať žije léto! - Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Ať žije léto!Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Tento týden začalo astronomické léto. De facto ale začalo už o něco dříve, přinejmenším se ohlásilo letními teplotami, při kterých jsme byli vděčni za každý kousek stínu, hlt chlazeného nápoje nebo osvěžující sprchu. Teď ho tady máme oficiálně a s ním i blížící se prázdniny, kdy se většina z nás vydává na dovolenou, anebo alespoň na výlety, které nám pomohou zapomenout na všednodenní pracovní povinnosti i domácí starosti.

I já se těším na dny volna a hodlám si je pořádně užít. Víte, ještě před pár lety jsem poměrně velkou část mé dovolené obětovala různým pracovním aktivitám, pomoci jiným, nebo třeba malování bytu, stěhování nábytku, opravám a úpravám. A nakonec jsem zjistila, že mám sice byt jako ze škatulky, všichni mí blízcí se dočkali slibované pomoci, ale já sama jsem toho pro sebe stihla udělat hrozně málo. 

A když mi moje tělesná schránka udělala „ty ty ty“, došlo mi, že tudy cesta nevede. Od té doby jezdím pravidelně na dovolenou a nemusí to být nutně exotika, stačí za humna, a snažím se užívat si volné dny, jak se dá. Poznávat nová místa i lidi, trénovat se v dorozumívání cizími jazyky, ochutnávat nová jídla i nápoje – prostě brát si to, co se mi nabízí teď a tady, a nemusí tu být zítra, pozítří, nebo za rok. 

Znám dost lidí, kteří užívání svého vlastního života neustále odkládali, protože museli pracovat, živit rodinu, vychovávat děti, splácet hypotéky, plnit sliby dané přátelům. A když se konečně chtěli rozletět, bylo pozdě. Přišly další starosti a povinnosti spojené třeba s péčí o stárnoucí rodiče, o nemocného partnera nebo o sebe sama, protože nikdo z nás nemládne a i naše tělo chátrá a s přibývajícím věkem má své limity. 

A tak, moji milí, neváhejte a využijte všechny síly k tomu, abyste si toto léto užili, jak jen to jde. 

Vy, paní Aničko, odložte cukrářské náčiní a běžte relaxovat na sluníčko na zahradu. Vaše rodina si tentokrát narozeninový dort koupí. A Františku, vy taky můžete poličku pro vnoučata dokončit až na podzim a raději vyrazit do lesa. A ty, mami? Ty konečně odlož to koště a přestaň uklízet, zatímco táta si užívá na horách! 

Hezké léto, moji milí, užijte si jej všichni do syta a do zásoby. To vám ze srdce přeje Ivana Šuláková. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Po volbách

  Letošní parlamentní volby skončily. Vítězové se radují, ti ostatní doufají, že příště uspějí lépe. Už příští rok v lednu nás ale čeká další významné hlasování. Tentokrát o prezidentu republiky.

   
 • 15. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Mňaučící králík

  Víte, kdo má dnes svátek? Je to Tereza, krásné české jméno, jehož jedna nositelka sedí právě teď na zprávařské židli a připravuje pro vás pravidelné zpravodajské relace. Přitom ani netušíte, že i když má dnes důvod...

   
 • 8. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Máslové šílenství

  Také jste propadli „máslovému“ šílenství? Z toho, co slyšíme a vidíme v masových médiích, se dá usuzovat, že každý druhý Čech, Moravan či Slezan v noci nespí kvůli ceně másla. Nebo že se všichni lidé ze severní části...

   
Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Mosty u Jablůnkova - estakáda
  Od 23.10.2017 19:05 do 25.10.2017 06:00; na silnici 36 u obce Holice okres Pardubice; Aktuální stav:; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu z Ostravy do Mělníka. Přeprava ...
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici 331 u obce Tuhaň okres Mělník; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace