Ranní poznámka7. května  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Dny vítězství

Den vítězství - Foto: František Tichý

Den vítězstvíFoto: František Tichý

Zítra máme v Česku další státní svátek. Za poslední měsíc už třetí, z čehož se nejvíce radují ti, kteří nemusejí do práce a mohou si prodloužit víkend. Víte vůbec, proč si toto datum připomínáme jako Den vítězství a proč má část našinců v českých květnových svátcích zmatek?

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen České republiky, ale i Evropy. Právě v tento den roku 1945 skončila kapitulací Německa 2. světová válka. V kalendáři si ho připomínáme jako Den vítězství. Samotný konec tohoto vleklého konfliktu měl ale v Česku i další významné milníky. 

Asi nejvýznamnějším je 5. květen, kdy vypuklo Pražské povstání a také 9. květen, kdy Prahu osvobodili Rudoarmějci. Právě proto jsme v socialistickém Československu měli svátek připomínající konec války původně o den později. A tím se vysvětluje i fakt, proč má řada dříve narozených ve zmiňovaných květnových svátcích chaos. 

Ovšem, aby toho zmatku nebylo málo, možná byste měli vědět, že Den vítězství neslaví 8. května všechny evropské státy. Uznáváme ho my, Slováci, Francouzi, Norové, Ukrajinci a obyvatelé části Velké Británie. Další evropské země, a hlavně postsovětské státy, to mají prostě jinak. 

Ale jak víme, válek tento svět zažil v minulosti až příliš mnoho, stejně jako porážek a vítězství. A proto i oněch Dnů vítězství je v kalendářích zemí celého světa požehnaně. Já sama jsem jich s pomocí internetové sítě napočítala několik desítek a vztahují se k celé řadě různých ozbrojených konfliktů. 

Nevím jak vy, ale já bych si přála, aby jich nepřibývalo. Ne proto, že bych si ráda neužívala dnů pracovního volna. Důvod je mnohem méně materialistický. Každý takový státní svátek označený jako Den vítězství totiž znamená další válku, která neodvratně poznamenala život tisíců, ba dokonce miliónů lidí i jejich potomků. 

A tak mou dnešní poznámku uzavřu asi všeříkajícím citátem britského zpěváka, skladatele, člena legendárních Beatles a mírového aktivisty Johna Lennona: Největším vítězstvím je nepotřebovat žádné vítězství. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 15. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Mňaučící králík

  Víte, kdo má dnes svátek? Je to Tereza, krásné české jméno, jehož jedna nositelka sedí právě teď na zprávařské židli a připravuje pro vás pravidelné zpravodajské relace. Přitom ani netušíte, že i když má dnes důvod...

   
 • 8. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Máslové šílenství

  Také jste propadli „máslovému“ šílenství? Z toho, co slyšíme a vidíme v masových médiích, se dá usuzovat, že každý druhý Čech, Moravan či Slezan v noci nespí kvůli ceně másla. Nebo že se všichni lidé ze severní části...

   
 • 24. září  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Pořadník

  Senioři v Moravskoslezském kraji chystají na 1. října tradiční oslavu svého mezinárodního dne. Letos se uskuteční na Opavsku a zamíří na něj dříve narození z celého regionu. Na první pohled se zdá, že tato věková skupina...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 17.10.2017 16:35 do 17:35; na silnici 58 v obci Kopřivnice okres Nový Jičín; špatný stav povrchu vozovky; propadlá vozovka; díra ve vozovce
  Od 17.10.2017 16:10 do 18:20; v ulici 1. května v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 17.10.2017 14:55 do 17:00; 48 - 45.6km na trase Nový Jičín - Frýdek-Místek v obci Frýdek-Místek; První světelná křižovatka, na odb. k OBI; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace