Ranní poznámka7. května  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Dny vítězství

Den vítězství - Foto: František Tichý

Den vítězstvíFoto: František Tichý

Zítra máme v Česku další státní svátek. Za poslední měsíc už třetí, z čehož se nejvíce radují ti, kteří nemusejí do práce a mohou si prodloužit víkend. Víte vůbec, proč si toto datum připomínáme jako Den vítězství a proč má část našinců v českých květnových svátcích zmatek?

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen České republiky, ale i Evropy. Právě v tento den roku 1945 skončila kapitulací Německa 2. světová válka. V kalendáři si ho připomínáme jako Den vítězství. Samotný konec tohoto vleklého konfliktu měl ale v Česku i další významné milníky. 

Asi nejvýznamnějším je 5. květen, kdy vypuklo Pražské povstání a také 9. květen, kdy Prahu osvobodili Rudoarmějci. Právě proto jsme v socialistickém Československu měli svátek připomínající konec války původně o den později. A tím se vysvětluje i fakt, proč má řada dříve narozených ve zmiňovaných květnových svátcích chaos. 

Ovšem, aby toho zmatku nebylo málo, možná byste měli vědět, že Den vítězství neslaví 8. května všechny evropské státy. Uznáváme ho my, Slováci, Francouzi, Norové, Ukrajinci a obyvatelé části Velké Británie. Další evropské země, a hlavně postsovětské státy, to mají prostě jinak. 

Ale jak víme, válek tento svět zažil v minulosti až příliš mnoho, stejně jako porážek a vítězství. A proto i oněch Dnů vítězství je v kalendářích zemí celého světa požehnaně. Já sama jsem jich s pomocí internetové sítě napočítala několik desítek a vztahují se k celé řadě různých ozbrojených konfliktů. 

Nevím jak vy, ale já bych si přála, aby jich nepřibývalo. Ne proto, že bych si ráda neužívala dnů pracovního volna. Důvod je mnohem méně materialistický. Každý takový státní svátek označený jako Den vítězství totiž znamená další válku, která neodvratně poznamenala život tisíců, ba dokonce miliónů lidí i jejich potomků. 

A tak mou dnešní poznámku uzavřu asi všeříkajícím citátem britského zpěváka, skladatele, člena legendárních Beatles a mírového aktivisty Johna Lennona: Největším vítězstvím je nepotřebovat žádné vítězství. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
 • 3. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

  Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní...

   
 • 12. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Veteráni

  Včerejší Den Válečných veteránů měl připomenout ty, kteří bojovali ve válkách po celém světě. Společnost Post Bellum při té příležitosti uspořádala sbírku, jejíž výtěžek má pomoci pořídit nahrávky vzpomínek doposud...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 12.12.2017 01:45 do 03:50; na silnici 443 u obce Melč okres Opava; mezi obcemi Mikolajice a Melč; padlý strom, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 11.12.2017 23:55 do 12.12.2017 02:00; na silnici 451 u obce Široká Niva okres Bruntál; nehoda; havárie OA bez zranění, únik PK.
  Od 11.12.2017 22:20 do 12.12.2017 22:30; na silnici 05716 u obce Hostašovice okres Nový Jičín , délka 640m; vozovka uzavřena v obou směrech; na silnici popadané stromy vlivem silného větru.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace