Ranní poznámka7. května  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Dny vítězství

Den vítězství - Foto: František Tichý

Den vítězstvíFoto: František Tichý

Zítra máme v Česku další státní svátek. Za poslední měsíc už třetí, z čehož se nejvíce radují ti, kteří nemusejí do práce a mohou si prodloužit víkend. Víte vůbec, proč si toto datum připomínáme jako Den vítězství a proč má část našinců v českých květnových svátcích zmatek?

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen České republiky, ale i Evropy. Právě v tento den roku 1945 skončila kapitulací Německa 2. světová válka. V kalendáři si ho připomínáme jako Den vítězství. Samotný konec tohoto vleklého konfliktu měl ale v Česku i další významné milníky. 

Asi nejvýznamnějším je 5. květen, kdy vypuklo Pražské povstání a také 9. květen, kdy Prahu osvobodili Rudoarmějci. Právě proto jsme v socialistickém Československu měli svátek připomínající konec války původně o den později. A tím se vysvětluje i fakt, proč má řada dříve narozených ve zmiňovaných květnových svátcích chaos. 

Ovšem, aby toho zmatku nebylo málo, možná byste měli vědět, že Den vítězství neslaví 8. května všechny evropské státy. Uznáváme ho my, Slováci, Francouzi, Norové, Ukrajinci a obyvatelé části Velké Británie. Další evropské země, a hlavně postsovětské státy, to mají prostě jinak. 

Ale jak víme, válek tento svět zažil v minulosti až příliš mnoho, stejně jako porážek a vítězství. A proto i oněch Dnů vítězství je v kalendářích zemí celého světa požehnaně. Já sama jsem jich s pomocí internetové sítě napočítala několik desítek a vztahují se k celé řadě různých ozbrojených konfliktů. 

Nevím jak vy, ale já bych si přála, aby jich nepřibývalo. Ne proto, že bych si ráda neužívala dnů pracovního volna. Důvod je mnohem méně materialistický. Každý takový státní svátek označený jako Den vítězství totiž znamená další válku, která neodvratně poznamenala život tisíců, ba dokonce miliónů lidí i jejich potomků. 

A tak mou dnešní poznámku uzavřu asi všeříkajícím citátem britského zpěváka, skladatele, člena legendárních Beatles a mírového aktivisty Johna Lennona: Největším vítězstvím je nepotřebovat žádné vítězství. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   
 • 28. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

  Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

   
Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace