Ivana Šuláková: Huj a fuj

19. březen 2017
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Moravskoslezští hygienici loni zkontrolovali tři čtvrtiny všech restaurací a stravovacích řízení v kraji. A výsledek? Pokuty za skoro 2 miliony korun! Je to důkaz toho, že často ani netušíme, co se děje v zákulisí míst, kam chodíme s rodinou či přáteli za gurmánskými zážitky, nebo prostě jen tak na nějaký chutný oběd či večeři?

Před pár lety jsem se podílela na natáčení jednoho z našich rozhlasových kulinářských pořadů. Chodila jsem za našimi posluchači do jejich kuchyní, ale také do větších či menších veřejných stravovacích podniků.

Zatímco prvně jmenované hospodyňky měly místo, kde vyráběli své kuchařské dobroty, vypulírované, u restaurací tomu tak rozhodně vždycky nebylo. Vlastně jsem si v několika případech řekla, proč jsem si speciálně vyřizovala zdravotní průkaz, když bych se naopak o mé zdraví měla obávat spíše já.

K podobnému závěru došli i moravskoslezští hygienici. Jen za loňský rok provozovatelům restaurací a stravovacích provozů uložili dohromady pokuty za skoro 2 miliony korun. Zkontrolovali jich 70 procent ze všech, které v kraji jsou, a sankci dostala každá čtvrtá. Některé nedostatky přitom byly tak závažné, že kuchyně musely zavřít. Celkem jich bylo 24. Pokud jste tedy při cestě do vaší oblíbené restaurace nečekaně narazili na zavřené dveře, mohla patřit zrovna k oněm hříšníkům.

Ano, už vás vidím, jak argumentujete, že tam u vás vaří naprosto výtečně! Ale nenechejte se mýlit. Chuť jídla vždycky nekoresponduje s tím, co se děje v zákulisí restaurace a z čeho tamní kuchaři připravují vaše oblíbená jídla. Můžete si pochutnat a přitom ani netušíte, že třeba šunka, kterou jste právě snědli v závitku, je prošlá. Stejně jako v jedné pokutované restauraci v Opavě-Kateřinkách. Ale kuchyní, kde si s hygienou příliš nelámali hlavu, je více: v Havířově-Podlesí, Ostravě-Mariánských Horách nebo třeba v Bystřici.

Docela jsem si na internetových stránkách hygieniků početla a taky tam našla nevábné fotky. Chuť k jídlu mi rozhodně nezvedly.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že asi jen doma vždycky víme, co jíme. A taky si uvaříme přesně podle našich chutí a přání. A pokud si přeci jen chceme vychutnat pohodu a bezpracnost dobrého oběda či večeře a posedět u nich s více přáteli, kteří se k našemu stolu doma prostě nevejdou, měli bychom vsadit na veřejné informační zdroje.

Třeba právě na zmíněné internetové stránky hygieniků. Neporadí nám sice, kde vaří chutně i kvalitně, ale rozhodně nás budou varovat před těmi, kteří si na kvalitu jen hrají.

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.