Ranní poznámka2. července  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Hurá, prázdniny!

Prázdná školní třída - Foto: Roman Verner

Prázdná školní třídaFoto: Roman Verner

Moravskoslezský kraj žil v tomto týdnu řadou významných událostí: začala přestavba klíčové silnice mezi Rybím a Rychalticemi, hejtmanství opět přijímá žádosti o kotlíkové dotace, na ostravské hornicko-geologické fakultě vrcholí vnitřní spory, potrápilo nás vedro a je hodně sucho, v Krnově začala velká dopravní omezení a ve Vítkovicích atleti z celého světa zápolili o medaile. O všem by se dalo mluvit, všechny tyto události mají rub a líc. Autorka Ranní poznámky se ale rozhodla dát přednost dětem.

Abych byla přesnější, dám přednost všem, kterým právě skončil školní rok – školákům, studentům, ale jejich i kantorům a rodičům. Mají za sebou náročný desetiměsíční maratón, v němž museli překonat nejednu překážku, často pocházející ze vzájemného nepochopení i lhostejnosti. 

Když totiž vyučující nepracuje dobře, pozná to na výsledcích i žák. Když nefunguje rodinné zázemí, ani škola pak nedokáže zázraky. Jsou to spojené nádoby. A platí to i pro vzájemný respekt. 

Když totiž takové mládě školou povinné doma slýchá na adresu učitele různé hanlivé poznámky, projeví se to pak v jeho přístupu k autoritám i ve škole. Nejeden kantor si dnes stěžuje na to, že děti často nerespektují ani základní pravidla, a při řešení kázeňských prohřešků se jich rodiče pak ještě zastávají s poukazováním na údajnou šikanu jejich potomků. 

V praxi je to ale většinou naopak, děti v podstatě šikanují vyučující. Ostatně na sociálních sítích je důkazů dost. 

A tak budiž toto léto nejen obdobím, kdy si děti užijí zasloužených prázdnin, ale také dobou, kdy vy, rodiče i prarodiče třeba popřemýšlíte nad tím, jak byste tomu vašemu školákovi mohli pomoci, až znovu usedne do lavice. A pomocí nemyslím novou brašnu, penál, vyšší kapesné nebo mobil. Myslím tím větší důslednost, větší respekt vůči učitelům a hlavně větší zájem o to, co škola dětem dává nebo naopak nedává a kde byste pro změnu mohli přiložit ruku k dílu vy. 

Krásné prázdniny vám, děti, rodičové i učitelé. Užijte si je dosyta a naberte síly na to, abyste ten příští školní rok zvládli v pohodě a bez zbytečných nervů! 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Po volbách

  Letošní parlamentní volby skončily. Vítězové se radují, ti ostatní doufají, že příště uspějí lépe. Už příští rok v lednu nás ale čeká další významné hlasování. Tentokrát o prezidentu republiky.

   
 • 15. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Mňaučící králík

  Víte, kdo má dnes svátek? Je to Tereza, krásné české jméno, jehož jedna nositelka sedí právě teď na zprávařské židli a připravuje pro vás pravidelné zpravodajské relace. Přitom ani netušíte, že i když má dnes důvod...

   
 • 8. října  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Máslové šílenství

  Také jste propadli „máslovému“ šílenství? Z toho, co slyšíme a vidíme v masových médiích, se dá usuzovat, že každý druhý Čech, Moravan či Slezan v noci nespí kvůli ceně másla. Nebo že se všichni lidé ze severní části...

   
Moravskoslezský kraj
  Od 22.10.2017 12:10 do 14:10; v ulici Opavská v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Srážky: přeháňky, D1-366,3 km most
  Srážky: přeháňky, D1-366,2 km

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace