Ranní poznámka30. dubna  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Lékaři a kouření

Krabička cigaret - Foto: Fotobanka RGBStock

Krabička cigaretFoto: Fotobanka RGBStock

Už za měsíc vstoupí v platnost nový protikuřácký zákon. Zasáhne nejen restaurace, ale i nemocnice, které musejí zrušit kuřárny. Části zdravotnického personálu se to nelíbí. Asi stejně, jako provozovatelům restaurací nebo jejich zákazníkům. Jenomže, jsou obě místa srovnatelná?

Zavedení protikuřáckého zákona v Česku bude bezesporu velkým průlomem v boji proti tabákové závislosti. Ale hlavně, bude to průlom v ochraně těch, kteří nikotinovému vábení nepodlehli, nebo se od něj už osvobodili. 

O dopadech zákona diskutují hlavně restauratéři a jejich zákazníci, ale změna čeká i nemocnice. Ani tam už si kuřáci nezapálí. Kuřárny, které v mnoha nemocnicích stále fungují, se zavřou. 

Pacienti rebelují, čemuž se osobně hodně divím, beru-li v potaz, že se v nemocnicích mají hlavně léčit. Protestuje ale také personál těchto zdravotnických zařízení. Budeme-li předpokládat, že ti se svými neduhy v nemocnici bojovat nemusejí, mohu do jisté míry dokonce připustit, že jejich kuřáckou rebelii chápu, jenomže neměl by být právě lékař nebo třeba zdravotní sestra, kdo jde pacientům příkladem? 

Všichni přece víme, že zdravotní problém nevyřeší žádné zákazy a příkazy, vždycky jde o dobrovolnost a hlavně o výchovu. A právě onen vzor lékaře může sehrát významnou roli. 

Copak můžete brát vážně kázání otylého obezitologa o dietě? Nebo byste přestali konzumovat alkohol po sezení v protialkoholní ambulanci u lékaře, ze kterého byl cítit odér whisky hned po ránu? S lékařem-kuřákem je to přece podobné! 

Hezkou neděli, pokud možno bez zapálené cigarety, vám přeje Ivana Šuláková. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Charita s dobrým pocitem

  Období adventu patří k týdnům, kdy se doslova rozsypal pytel s různými druhy charitativních akcí. Je to logické. Blížící se Vánoce i příchod Nového roku patří ke svátkům, se kterými je dobročinnost úzce spojena a také...

   
 • 3. prosince  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Advent a prarodiče

  Dnešek je začátkem liturgického roku, ve kterém věřící očekávají příchod Spasitele, připravují se na Vánoce, rozjímají a věnují se dobročinnosti. Letos je předvánoční období o něco kratší, protože poslední adventní...

   
 • 12. listopadu  2017 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Veteráni

  Včerejší Den Válečných veteránů měl připomenout ty, kteří bojovali ve válkách po celém světě. Společnost Post Bellum při té příležitosti uspořádala sbírku, jejíž výtěžek má pomoci pořídit nahrávky vzpomínek doposud...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace