Ranní poznámka30. dubna  2017 v 05:00  

Ivana Šuláková: Lékaři a kouření

Krabička cigaret - Foto: Fotobanka RGBStock

Krabička cigaretFoto: Fotobanka RGBStock

Už za měsíc vstoupí v platnost nový protikuřácký zákon. Zasáhne nejen restaurace, ale i nemocnice, které musejí zrušit kuřárny. Části zdravotnického personálu se to nelíbí. Asi stejně, jako provozovatelům restaurací nebo jejich zákazníkům. Jenomže, jsou obě místa srovnatelná?

Zavedení protikuřáckého zákona v Česku bude bezesporu velkým průlomem v boji proti tabákové závislosti. Ale hlavně, bude to průlom v ochraně těch, kteří nikotinovému vábení nepodlehli, nebo se od něj už osvobodili. 

O dopadech zákona diskutují hlavně restauratéři a jejich zákazníci, ale změna čeká i nemocnice. Ani tam už si kuřáci nezapálí. Kuřárny, které v mnoha nemocnicích stále fungují, se zavřou. 

Pacienti rebelují, čemuž se osobně hodně divím, beru-li v potaz, že se v nemocnicích mají hlavně léčit. Protestuje ale také personál těchto zdravotnických zařízení. Budeme-li předpokládat, že ti se svými neduhy v nemocnici bojovat nemusejí, mohu do jisté míry dokonce připustit, že jejich kuřáckou rebelii chápu, jenomže neměl by být právě lékař nebo třeba zdravotní sestra, kdo jde pacientům příkladem? 

Všichni přece víme, že zdravotní problém nevyřeší žádné zákazy a příkazy, vždycky jde o dobrovolnost a hlavně o výchovu. A právě onen vzor lékaře může sehrát významnou roli. 

Copak můžete brát vážně kázání otylého obezitologa o dietě? Nebo byste přestali konzumovat alkohol po sezení v protialkoholní ambulanci u lékaře, ze kterého byl cítit odér whisky hned po ránu? S lékařem-kuřákem je to přece podobné! 

Hezkou neděli, pokud možno bez zapálené cigarety, vám přeje Ivana Šuláková. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 11. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Daně

  Už jen něco málo přes tři týdny zbývají do nejzazšího termínu pro přiznání a zaplacení daně z příjmů za uplynulý rok. Možná i vy patříte k lidem, kteří se každoročně lopotí s vyplňováním ne zrovna jednoduchých formulářů,...

   
 • 4. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Podomní prodejci

  Podomní prodej i přes přísnou regulaci pořád funguje. Přestože mohou potulní prodavači dostat pokutu až 200 tisíc korun, pokud zvoní na domácnosti v obcích, kde je taková forma prodeje zakázána, většina z nich to vážně...

   
 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace