Ranní poznámka4. února  2018 v 05:00  

Ivana Šuláková: Nové památky

Kostel Panny Marie Sněžné - Foto: Aleš Spurný

Kostel Panny Marie SněžnéFoto: Aleš Spurný

Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky, bude znamenat?

Na seznam státem chráněných kulturních památek se poslední lednový den dostaly barokní kostely a jejich areály v Krnově a Rudě na Bruntálsku, a také ve Frýdku-Místku. K dnešnímu dni jich tedy máme v Moravskoslezském kraji celkem devatenáct. 

A co to pro ně, respektive jejich správce a vlastníky bude znamenat? Hlavně by to měl být snadnější přístup k penězům. Ty jsou totiž nezbytné pro to, aby mohly být provedeny tolik potřebné opravy. 

Například kostel Panny Marie Sněžné v Rudě na Bruntálsku, který pochází z roku 1760, už dlouhodobě trpí podmáčenými zdmi. Ty rozhodně nesvědčí místnímu vzácnému artefaktu – mramorovému oltáři s kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné a vlhko se také podepisuje na stavu tamních varhan, posledního hrajícího nástroje mistra Jana Schwarze. I ty potřebují opravu, ale peníze na ně chybějí. Obec je malá a v péči o památky se bez pomoci neobejde. 

Kostel v Rudě totiž nepatří církvi, ale ani ne tři kilometry vzdálené obci Tvrdkov. Národní kulturní památkou se stal společně s tamní Křížovou cestou, lemovanou sochami z 60. let 18. století. Na její vrchol ročně vystoupá až 100 tisíc lidí, nejvíce v době tradiční pouti, vždy první srpnovou neděli. A Tvrdkov si toho váží. Soudím tak alespoň podle faktu, že do její poslední opravy investoval okolo šesti milionů korun. 

Připadá vám to málo? Pak byste možná měli vědět, že Tvrdkov má roční rozpočet něco málo přes 2 milióny a i na opravu Křížové cesty si musel půjčit. Z toho jasně vyplývá, že není rozhazovačným hospodářem. I když sám má málo, o majetek se zatím stará vzorně, a tak je velmi pravděpodobné, že i ze zapsání jeho památky na seznam státem chráněných může vytěžit maximum. 

Ráda se o tom, třeba za rok, za dva, za tři, přesvědčím sama. Mimochodem tamní Křížová cesta patří k nejhezčím v Česku. 

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Olympijský festival

  Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní...

   
 • 28. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Vědecká knihovna v kostce

  Architekti znovu pracují na Černé kostce v Ostravě. Moravskoslezské hejtmanství se vrátilo k budoucnosti nového sídla krajské vědecké knihovny a znovu oživilo jeden z původních projektů.

   
 • 21. ledna  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Přímá volba

  Zájem občanů naší republiky o prezidentské volby je letos velký. Říkají to čísla, podle kterých například úřady vyřizují neobvykle mnoho žádostí o průkazy, umožňující volit mimo stálé bydliště. Znamená to snad, že jsme...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace