Ranní poznámka18. února  2018 v 05:00  

Ivana Šuláková: Olympijský festival

Curling - Foto: František Tichý

CurlingFoto: František Tichý

Ostrava žije už desátým dnem olympiádou více než jiná česká města. Stejně jako Brno hostí Olympijský festival, přehlídku několika desítek zimních sportů. V Ostravě se odehrává v areálu Ostravar Arény, odkud vám tamní dění průběžně zprostředkováváme.

Sport mám ráda, i když se mu teď sama aktivně nevěnuji tolik jako před lety. Nic se ale nezměnilo na mém fanouškovském nadšení. Když se hraje něco, co mám obzvláště ráda, jsem ochotná nastavit si budík i na nějakou nekřesťanskou noční hodinu a pak s nadšením povzbuzovat české sportovce u televizní obrazovky. 

Olympiády k tomu bývají skvělou příležitostí, tu letošní zimní nevyjímaje. Letos mám ale velké privilegium, můžu to nejdůležitější zápolení sledovat hned na několika velkoplošných obrazovkách v areálu ostravské sportovní arény, kde se už desátým dnem odehrává Olympijský festival. 

A nejen já. Zdejším areálem už od rána proudí zástupy lidí, kteří si sem přicházejí užít několik desítek různých sportovních disciplín i další zábavný program včetně fandění u přímých přenosů. 

A proč o tom mluvím? Protože já sama považuji tento počin za skvělý nápad. Ne, nemyslím si, že by přivedl k pravidelnému sportování dospěláky, kteří zatím provozovali jen „gaučing“ a fandili výhradně z tepla svých domovů. Jsem ale přesvědčena o tom, že Olympijský festival bude inspirovat alespoň část z těch mnoha set dětí, které sem chodí v doprovodu svých učitelů. 

Bruslařská dráha - Foto: František Tichý

Vidím každý den na vlastní oči, jak se u biatlonu, curlingu, snowboardingu či třeba bruslení mění znudění teenageři v nadšené mladé lidi s chutí poměřit své síly nebo vyzkoušet sport, o kterém doposud neměli ani tušení. 

Vidím tady i desítky předškoláků, kteří poskakují jako na pružině a úplně se zajíkají nadšením, když se mohou podívat ze čtyřmetrové výšky Raškova skokanského můstku.  

Přijde vám to málo? Ano, málo to bude, když ono nadšení pro sport nebude mít své pokračování. Je totiž třeba, aby fakt, že dítě chce bruslit, běhat nebo lyžovat, vyslyšeli i mámy a tátové. Bez spolupráce rodičů totiž z jejich potomků vyrostou jen další dospělí, kteří se budou sport znát jen z televizní obrazovky a z obrázků v časopisech. A to by byla opravdová škoda. 

Související weby

Olympijský speciál

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: neděle 05:20 a 07:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 11. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Daně

  Už jen něco málo přes tři týdny zbývají do nejzazšího termínu pro přiznání a zaplacení daně z příjmů za uplynulý rok. Možná i vy patříte k lidem, kteří se každoročně lopotí s vyplňováním ne zrovna jednoduchých formulářů,...

   
 • 4. března  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Podomní prodejci

  Podomní prodej i přes přísnou regulaci pořád funguje. Přestože mohou potulní prodavači dostat pokutu až 200 tisíc korun, pokud zvoní na domácnosti v obcích, kde je taková forma prodeje zakázána, většina z nich to vážně...

   
 • 4. února  2018 v 05:00     Audio  rubrika: Ranní poznámka

  Ivana Šuláková: Nové památky

  Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace